Przełom w biologii – sztuczna fotosynteza

Fotosynteza uważana jest za jedną z podstaw natury. Jest jednocześnie zaskakująco nieefektywna, tylko około 1 procent energii znajdującej się w świetle słonecznym trafia do wnętrza roślin.

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego i University of Delaware twierdzą, że znaleźli sposób na ominięcie potrzeby biologicznej fotosyntezy. Pozwoli to wytwarzać żywność bez światła słonecznego za pomocą sztucznej fotosyntezy.

Naukowcy opublikowali swoje odkrycie w Nature Food. Z publikacji dowiadujemy się, że wykorzystali oni dwuetapowy proces elektrokatalityczny do konwersji dwutlenku węgla, elektryczności i wody w octan. Znany jako główny składnik octu. Następnie w ciemności nałożyli octan na organizmy produkujące żywność, powodując ich wzrost.

Ich metoda może zapewnić bardzo potrzebną alternatywę dla produkcji żywności. Jest to istotne szczególnie w obliczu globalnych zagrożeń, m. in. suszy, czy prób wywołania głodu przez Rosję. 

Uczeni twierdzą, że mogą połączyć swoją metodę z działaniem paneli słonecznych, aby wygenerować energię elektryczną niezbędną do zasilania elektrolizy. Zwiększyłoby to wydajność konwersji światła słonecznego w żywność nawet 18-krotnie w porównaniu z niektórymi produktami spożywczymi.

Dzięki takiemu rozwiązaniu metoda może wykorzystywać światło słoneczne. Chociaż nie jest uzależniona od jego energii, a także może działać przy innych formach wytwarzania energii elektrycznej.

Podczas swoich badań naukowcy odkryli, że przy użyciu tej metody można wytwarzać w ciemności różnorodną żywność, w tym zielone algi, drożdże i grzybnię, na której rosną grzyby. Dzięki odkryciu, hodowanie drożdży przy użyciu ich metody jest 18 razy bardziej energooszczędne niż sposób, w jaki są one zwykle hodowane poprzez ekstrakcję cukru z kukurydzy.

Czytaj także: Rośliny wzrastają na glebie z Księżyca