Potężny laser na wyposażeniu US Navy

Lockheed Martin dostarczył Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych wysokoenergetyczny laser o mocy ponad 60 kW – HELIOS.

Jest to pierwszy taktyczny system broni laserowej zintegrowany z istniejącymi statkami i zapewniający flocie USA ukierunkowaną energię. Zintegrowany i skalowalny, wielozadaniowy system HELIOS zapewni możliwości prowadzenia działań wojennych w systemie broni laserowej jako kluczowy element architektury obronnej.

Lockheed Martin i marynarka wojenna USA mają wspólną wizję i entuzjazm dla opracowywania i dostarczania przełomowych systemów broni laserowej”. Powiedział Rick Cordaro, wiceprezes Lockheed Martin Advanced Product Solutions. „HELIOS zwiększa ogólną skuteczność systemu walki okrętu, aby odstraszać przyszłe zagrożenia i zapewnić dodatkową ochronę marynarzom. HELIOS stanowi solidną podstawę do stopniowego dostarczania solidnych i potężnych możliwości systemu broni laserowej”.

Lockheed Martin może pochwalić się doświadczeniem w zakresie technologii potrzebnych do rozmieszczenia systemów broni laserowej w samolotach wojskowych, pojazdach naziemnych i statkach.

Laser światłowodowy działa na zasadzie łączenia wielu wiązek laserowych, wygenerowanych przez optykę światłowodową, w jedną silną wiązkę.

Efektem końcowym jest potężny system, który można dostosować do wielu typów statków i systemów bojowych. Takich jak lotniskowce i amfibie wielkopokładowe z systemem samoobrony statku (SSDS).

Zarówno komunikat prasowy, jak i strona internetowa HELIOS nie precyzują, gdzie dokładnie zostanie wdrożony nowy system. Jedno jest pewne: gdziekolwiek zostanie użyty, da US Navy przewagę taktyczną, której nigdy wcześniej nie posiadała.

Czytaj także: Testy myśliwców wyposażonych w lasery