Samsung Galaxy A53 5G z Androidem 13!

Samsung nie zwalnia tempa w kwestii udostępniania aktualizacji do Androida 13 z One UI 5 dla kolejnych swoich smartfonów. Po flagowcach nadszedł czas na średnią półkę cenową. Koncern z Korei ma ambitny plan, by większość swoich wspieranych urządzeń Galaxy zaktualizować do końca tego roku pozostawiając na pierwsze miesiące nadchodzącego te najmniej popularne. Na który model padło tym razem?

Lubiany smartfon z nowym Androidem!

Najnowsza wersja systemu Android oraz nakładki systemowej One UI jest właśnie dystrubuowana dla smartfona Samsung Galaxy A53 5G – sukcesora najpopularniejszej linii w ofercie koreańskiego koncernu. Możemy więc spodziewać się, że wkrótce nowe oprogramowanie trafi również na pokład modelu Galaxy A73 oraz ubiegłorocznych modeli. Mamy raporty od naszych czytelników wskazujące na to, że wdrożenie wystartowało także w Polsce.

Jeśli jesteście właścicielami popularnego modelu Samsunga ze średniej półki cenowej to w każdej chwili możecie otrzymać powiadomienie o udostępnieniu oprogramowania dla Waszego smartfona. Możecie też sprawdzić dostępność manualnie, w sekcji Ustawienia. Jedno jest oczywiste – aktualizację warto pobrać łącząc się z domowym, nielimitowanym Internetem. Będzie ona bowiem „ważyła” kilka dobrych GB.

Co nowego w Androidzie 13 z One UI 5?

Samsung w przypadku nowej wersji swojej nakładki systemowej nie postawi na rewolucyjne zmiany. W kwestii wizualnej poprawki otrzymamy wyłącznie kosmetyczne. Warto wspomnieć chociażby o wizualnych ulepszeniach rozwijanego widoku powiadomień. Kolor został tu ustanowiony na nieco ciemniejszy kolor szary, przez co ta sekcja zyskała nieco na estetyce.

Ciekawą nowością, która trafi na nasze urządzenia w ramach One UI 5.0 jest OCR – czyli optyczne rozpoznawanie znaków. Umożliwi ona odczytywanie i kopiowanie tekstu z obrazów do aplikacji Galeria i klawiatury. Co prawda rozwiązanie było dostępne do tej pory w ramach Bixby Vision, jednak najwyraźniej koncern z Korei zechciał je stamtąd wyodrębnić. Czyżby to znak początku końca Bixby?

Centrum bezpieczeństwa i prywatności to nowy dział w menu Ustawienia. Znajdziemy tu wszystkie informacje związane z naszymi prywatnymi danymi oraz bezpieczeństwem naszego urządzenia mobilnego. Takie rozwiązanie zadebiutowało już w przypadku smartfonów Pixel. Jego zadaniem jest umożliwienie nam wygodnego zarządzania danymi.

Poprawiona została jakość animacji w One UI. Była ona szeroko krytykowana przez użytkowników nawet najdroższych, flagowych smartfonów. Poza tym w sekcji Labs pojawią się dwie bardzo ciekawe nowości. Przesunięcie dwoma palcami w górę od dołu ekranu pozwoli w prosty sposób przełączyć się na podzielony, wielozadaniowy ekran Androida. Przesunięcie palcem od prawego górnego rogu, aby utworzyć wyskakujące okienko, w którym może być otwarta aplikacja. 

Czytaj też: Redmi Pad w sprzedaży w Polsce

Oczywiście na pokład smartfonów i tabletów Galaxy trafią także wszystkie nowości wprowadzone w przypadku systemu Android 13 przez Google oraz wiele pomniejszych, ciekawych i przydatnych usprawnień odpowiedzialnych za stabilną pracę urządzeń Galaxy.

Grafika tytułowa: Samsung