Poprawność polityczna puka do bram GTA V!

GTA to jedna z najbardziej kontrowersyjnych serii gier komputerowych. W wielu krajach protestowano przeciwko jej rozpowszechnianiu ze względu na kontrowersyjne treści będące jej częścią – przemoc, rozboje czy też elementy o zabarwieniu erotycznym. Jak się jednak okazuje, w związku z debiutem produkcji na konsolach nowej generacji, do gry zaczęła wkraczać poprawność polityczna – i w związku z tym – cenzura!

Świat zwariował! Cenzura w GTA V!

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że GTA V po premierze wersji konsolowej zostało w pewien sposób ocenzurowane (zarówno w wersji dla pecetów, jak i next-genów). Rockstar Games usunęło ze świata gry modele postaci utożsamiane z osobami transseksualnymi. Wcześniej mogliśmy je losowo spotykać na całym obszarze świata gry. Po zmianach pojawiają się one wyłącznie w okolicy Cockatoos – nocnego klubu dla osób LGBT mieszczącego się w Los Santos.

Najwyraźniej twórcy GTA V doszli do wniosku, że chcą zaprzestać nakręcania atmosfery wokół osób transpłciowych. Być może nastąpiło to pod naciskiem pewnych środowisk. Przypomnijmy – w GTA były one przedstawiane w bardzo groteskowy sposób. Mowa o modelach postaci o wyraźnie zaznaczonych męskich cechach, przebranych w śmieszne, damskie fatałaszki. Obecnie wiele organizacji powiązanych ze środowiskiem LGBT stara się walczyć z takim obraźliwym przedstawianiem osób transseksualnych w mediach i w grach komputerowych.

Czytaj też: Kultowa strategia dostępna za darmo w Epic Games Store!

Warto pamiętać o tym, że gracze cenią serię GTA właśnie za kontrowersyjność i groteskowość. Rockstar jakiś czas temu ogłosiło natomiast, że pracuje nad kolejną odsłoną serii. Miejmy nadzieję, że amerykańskie studio nie skręci za bardzo w kierunku poprawności politycznej, gdyż wtedy produkcja może spotkać się z potężną krytyką ze strony zagorzałych fanów serii.

Grafika tytułowa: Rockstar Games