Polskie satelity Intuition-1 i STORK-7 szczęśliwie wyniesione na orbitę

Po dwudniowym opóźnieniu rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniosła w ramach misji Transporter-9 dwa polskie satelity na orbitę.

Wraz z naszymi satelitami na orbitę zostało wyniesionych ogółem 90 urządzeń należących do różnych w tym cztery należące do fińsko-polskiej firmy ICEYE.

Polskie satelity to między innymi obserwacyjny STORK-7 i Intuition-1. Pierwszy z nich został wyposażony w 28 ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies. Za skonstruowanie, zaprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie odpowiada firma SatRev. 

Olga Malinkiewicz CTO w Saule Technologies ma nadzieję, że misja potwierdzi odporność ogniw perowskitowych na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium. Warto zwrócić uwagę, że ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych i są elastyczne, a w dodatku mogą przybierać dowolne kształty. Biorąc to wszystko pod uwagę ma to kolosalny wpływ na koszty i utrzymanie innych obiektów w kosmosie.

Satelita Intuition-1

Na orbitę wyniesiony zostanie także stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1. Jego zadaniem będzie m.in. gromadzenie i analiza danych na potrzeby rolnictwa, gospodarki leśnej i ochrony środowiska. Z kolei zaawansowany komputer pokładowy Antelope umożliwi analizy bezpośrednio na orbicie.

Firma z Gliwic od lat dostarcza rozwiązania na potrzeby przedsięwzięć kosmicznych. Dziełem tutejszych inżynierów jest m.in. komputer Leopard, którego moc obliczeniowa jest około 100 razy większa od jednostek wcześniej wykorzystywanych w misjach kosmicznych.

Jak wyjaśnia spółka – Intuition-1 to satelita z instrumentem hiperspektralnym do mapowania powierzchni Ziemi np. do znajdowania określonych makroelementów w glebie takich jak fosfor, potas i magnez, a także do badania PH gleby. Właśnie dzięki zaawansowanemu komputerowi wszystkie niezbędne obliczenia zostaną wykonywane na orbicie. Taka możliwość to znacznie mniejsze koszty operacyjne.

Intuition-1 należy do grupy tzw. nanosatelitów. Jego wymiary to 30x20x10 cm, a maksymalna masa to 12 kg. Projekt jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.  

Rakieta Falcon 9 wystartowała w sobotę z amerykańskiej Bazy Sił Powietrznych Vandenberg w Kalifornii. Wcześniej zapowiadano, że start nastąpi w czwartek 9 listopada, jednak termin ten ostatecznie przesunięto.

Źródło: conowego.pl/forsal.pl/stooq.pl

Czytaj też: Gwiazdy znudziły? To od teraz można obserwować torbę z narzędziami!

Grafika tytułowa: