Polska fotoradarami stoi!

Ostatnie lata przyniosły nam wyraźne zaostrzenie przepisów związanych z ruchem drogowym. Trudno się jednak temu dziwić. Na drogach porusza się coraz więcej samochodów, kierowców często ponosi wyobraźnia (lub najzwyczajniej w świecie głupota) i wcale nie trudno o groźne wypadki czy kolizje. Przedstawiciele Yanosika podzielili się z nami właśnie ciekawymi danymi wskazującymi na wzrost ilości fotoradarów w Polsce na przełomie ostatnich lat. Co warto wiedzieć w tej kwestii?

Yanosik o fotoradarach w Polsce

Powyższa tabela pokazuje nam, jak zmieniała się ilość fotoradarów w Polsce na przełomie ostatnich pięciu lat. Widać wyraźny trend zwyżkowy. W 2022 roku, względem roku 2018 mamy nad Wisłą prawie 100 fotoradarów więcej. Oto jak zmiany komentuje Julia Langa reprezentująca markę Yanosik:

„Zgodnie z planami GITD oraz CANARD realizowany jest program montażu nowych mierników prędkości w miejscach, które są najbardziej zagrożone wypadkami. To jednak nie wszystkie działania podjęte w trosce o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego. Trwa również wybór podwykonawcy, który wymieni 247 starych fotoradarów. W pierwszym etapie ma zostać wymienionych 100 mierników na znacznie nowsze urządzenia, które potrafią o wiele więcej, niż wyłącznie rejestrowanie przekroczeń prędkości.”

Niestety mimo zaostrzonych przepisów o ruchu drogowym nadal słyszy się o zatrważającej ilości naruszeń prawa przez kierowców. Codziennie jesteśmy także informowani o dziesiątkach zdarzeń drogowych w całym kraju. Dlatego też zwiększana jest ilość fotoradarów w Polsce (często umieszczanych na obszarach najbardziej niebezpiecznych), intensyfijowana jest działalność drogówki czy też prowadzone są liczne akcie policji np. z wykorzystaniem dronów do rejestrowania wykroczeń drogowych (to akurat doskonały sposób na wyłapywanie piratów drogowych). Celem nadrzędnym jest tutaj zapewnienie bezpieczeństwa na drogach.

Czytaj też: HotSpot Wi-Fi – jak udostępnić Internet z telefonu?

Miejmy nadzieję, że działania prowadzone przez służby przyniosą wymierne efekty już wkrótce. Aby jednak nasze drogi były bezpieczniejsze konieczne jest też odpowiednie nastawienie kierowców. Pamiętajmy, że w niektórych sytuacjach życia, zdrowia ani sprawności fizycznej nie przywrócą nam żadne pieniądze. Warto więc – wybierając się w podróż – postawić na zdrowy rozsądek!