(N)Eurowizja 2022. Kto wygra wg naukowców?

Jak donosi serwis Newscientist neuronaukowcy z neurovision.squarespace.com zmierzyli reakcje fizjologiczne 75 ochotników podczas oglądania występów w ośmiu krajach, aby przewidzieć, które piosenki odniosą sukces w dzisiejszym głosowaniu Eurowizji.  

Naukowcy przeanalizowali reakcje fizjologiczne osób oglądających występy przedstawicieli ośmiu krajów. Badania wykazały, że Szwecja będzie jednym z najpopularniejszych krajów w głosowaniu publicznym podczas dzisiejszego Konkursu Piosenki Eurowizji.

Daniel Richardson z University College w Londynie wraz ze swoimi współpracownikami przeanalizowali reakcje 75 osób w średnim wieku 30 lat, podczas oglądania artystów z Norwegii, Niemiec, Hiszpanii, Polski, Włoch, Australii, Szwecji i Francji.

Monitorowali tętno i poziom przewodnictwa skóry uczestników a następnie wykorzystali zebrane dane do określenia, jak dobrze każdy z tych krajów poradzi sobie w dzisiejszym konkursie.

Badacze wybrali reprezentantów tych krajów, ponieważ cztery z nich miały zagwarantowane wejście do finału ze względu na zasady Eurowizji, Szwecja i Australia uzyskały dobre wyniki w dotarciu do rundy finałowej, a Polska i Norwegia zostały wyróżnione przez bukmacherów.

Ukraina nie została uwzględniona, ponieważ jest murowanym faworytem w tym roku. „Nikt nie byłby pod wrażeniem, gdybyśmy przewidzieli, że Ukraina wygra.” – mówi Richardson.

 Spośród krajów uwzględnionych w badaniu zespół przewiduje, że Szwecja uzyska najwięcej głosów w głosowaniu publicznym, a za nią uplasują się Australia i Włochy. Naukowcy przewidują, że Norwegia uzyska najniższy wynik.

Według badania Polska zajmie 4 miejsce.

Za kilkadziesiąt minut życie zweryfikuje przewidywania naukowców.