Trwa PGL Major Antwerp 2022

Obecna impreza to siedemnaste mistrzostwa Counter-Strike: Global Offensive Major Championship. Odbywa się w Antwerpii w Belgii w Sportpaleis od 9 do 22 maja 2022 roku. Mogliśmy śledzić zmagania dwudziestu czterech drużyn, z których większość zakwalifikowała się poprzez turnieje regionalne.

Pula nagród to kwota 1 000 000 USD, która stanowi połowę dostępną podczas poprzedniego Majora. To już trzeci turniej tej rangi organizowany przez rumuńską organizację PGL, po Majorze PGL: Kraków 2017 i Majorze PGL Sztokholm 2021.

Dobiegła końca faza pretendentów turnieju. Znamy już wszystkie wyniki i drużyny, które teraz przystępują do rywalizacji w największym tegorocznym turnieju w tej popularnej grze.

Rozgrywki w ramach PGL Major Antwerp 2022 (Challengers Stage) trwały od 9 do 12 maja. Do zawodów przystąpiło 16 drużyn, ale do głównej części turnieju awans zagwarantowało sobie tylko połowa z nich.

Sportpaleis Arena w Antwerpii

Fantastyczna dyspozycja w fazie pretendentów

Oczy wszystkich fanów Counter-Strike: Global Offensive w Polsce skierowane były na drużynę ENCE. To właśnie w tej formacji występuje dwóch Polaków – Paweł „dycha” Dycha oraz Olek „hades” Miskiewicz. Już od samego początku ta międzynarodowa ekipa zaprezentowała świetną dyspozycję, gładko rozprawiając się z południowo-amerykańskim 9z.

W drugiej rundzie ENCE nie miało również żadnych kłopotów w bezpośrednim starciu przeciwko Outsiders (zawodnicy rosyjskiego Virtus.pro występujący pod neutralną banderą). Drużyna Polaków zafundowała przeciwnikom zimny prysznic. Rywale zupełnie nie byli przygotowani na tak ofensywną grę ze strony ENCE. Mecz zakończył się wynikiem 16-6.

Nie mniej emocji przyniósł trzeci etap Fazy Pretendentów. To w tym miejscu zetknęły się dwie niepokonane dotąd ekipy – ENCE oraz G2. Skład reprezentowany przez naszych rodaków dosyć gładko poległ na pierwszej mapie, ale druga była już festiwalem zwrotów akcji, z którego zwycięsko wyszedł „dycha” i spółka.

Niestety nieco pary i koncentracji zabrakło drużynie ENCE na trzeciej planszy – Mirage. G2 Esports w składzie z fenomenalnym Nikolą „NiKo” Kovać lepiej zaakcentowali końcówkę starcia i to do nich powędrowało trzecie zwycięstwo z rzędu.

Porażka z wyżej notowanym G2 nie podcięła jednak skrzydeł formacji z Polakami w składzie. W bezpośrednim starciu o awans – to ENCE zademonstrowało kapitalną dyspozycję i gładko rozprawiło się z Bad News Eagles. Do zwycięstwa całego meczu potrzebne były zaledwie dwie mapy. W praktyce oznaczało to, że naszych rodaków zobaczymy w głównej części turnieju PGL Major Antwerp 2022, która rozpoczęła się wczoraj.

PGL Major: ENCE vs G2 Esports – statystyki graczy

ENCE w fazie Legend PGL Antwerp 2022

I rozpoczęła się bardzo dobrze dla ENCE. Choć, gdy kibice zobaczyli, że ENCE w pierwszym meczu fazy Legends na Majorze PGL Antwerp 2022 zmierzy się z najlepszą drużyną świata, czyli FaZe, nie mieli zbyt szczęśliwych min.

Jednak duet Paweł „dycha” Dycha i Olek „hades” Miśkiewicz, a także pozostali ich kompani udowodnili, że żaden rywal nie jest im straszny i pewnie pokonali swoich przeciwników wynikiem 16:8.

Gra ENCE mogła podobać się od samego początku. Już w pierwszej rundzie dycha wykazał się ogromnymi umiejętnościami i zdołał zwyciężyć w sytuacji jeden na dwóch. Kolejne punkty również wpadały na konto europejskiej formacji. W pewnym momencie Finn „karrigan” Andersen i spółka doszli do głosu, wygrywając trzy rundy i sprawiając problemy ekonomiczne ENCE. Jednak to na niewiele się zdało, ponieważ kolektyw dychy i hadesa raz po raz zaskakiwał przeciwników. Pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 10:5 na ich korzyść.

Po zmianie stron lepiej rozpoczęło FaZe. Wygrało dwie rundy i wydawało się, że zawodnicy wrócili do gry. Tak się jednak nie stało. Gracze ENCE błyskawicznie wrócili na odpowiednie tory i fenomenalnie kontrowali wszystkie zagrywki karrigana i spółki. Pierwsza drużyna świata była bezradna wobec genialnie działającej strony antyterrorystów w wykonaniu teamu z naszymi w składzie. Ostatecznie ENCE zwyciężyło mapę Mirage rezultatem 16:8.

Niestety w następnym spotkaniu ENCE przegrywa z Copenhagen Flames wynikiem 8:16. To oznacza, że Duńczycy powalczą w niedzielę o awans do play-offów PGL Major Antwerp 2022. Piątka dwóch Polaków będzie musiała za to zagrać jeszcze jedno spotkanie BO1, mając obecnie bilans 1-1.

G2 i Vitality nie do powstrzymania. Wpadka Astralis

W przekroju całej fazy pretendentów PGL Major Antwerp 2022 najlepszą formę zaprezentowało wspomniane już wcześniej G2 oraz Vitality. Te dwie formacje ukończyły rozgrywki, notując trzy zwycięstwa bez żadnej porażki. Ekipa „NiKo” rozprawiła się z Teamem Liquid, Spirit oraz ENCE, natomiast francusko-duński skład z Vitality pokonał na swojej drodze Complexity, Astralis oraz forZe.

O niespodziance możemy mówić w przypadku Astralis. Wydawało się, że po roszadach w składzie i sporych zmianach personalnych wszystko w tej ekipie zacznie działać tak, jak trzeba. Duńczycy pod dowództwem „Xyp9x” męczyli się jednak niesamowicie. Ostatecznie Astralis odnotowało bilans: 2 wygrane i 3 porażki. W decydującym starciu formacja ta uległa lepiej dysponowanym zawodnikom z Teamu Liquid, co oznacza, że Duńczycy pożegnali się z turniejem.

Zespoły, które awansowały do PGL Major 2022 z Fazy Pretendentów:

Vitality,

G2,

Spirit,

ENCE,

Outsiders,

Imperial,

Liquid,

Bad News Eagles.

All 52 teams in running for 24 PGL Major Antwerp spots are set | HLTV.org

Wczoraj swoją inaugurację miała właściwa część turnieju. Poznaliśmy aż cztery drużyny, które oficjalnie już w przyszłym tygodniu będą mierzyć się ze sobą w Rumble Stage’u. Na samym początku dnia G2 Esports oraz Evil Geniuses zapewniły sobie miejsce w kolejnym etapie, a po południu tego samego dokonały Royal Never Give Up oraz PSG Talon.

Finał odbędzie się 22 maja. 16 najlepszych aktualnie ekip Counter-Strike: Global Offensive powalczy w sumie o okrągły milion dolarów, który znajdzie się w puli. Do zwycięzców cyklu powędruje dokładnie połowa, czyli pół miliona dolarów.

PGL Major 2022 to pierwszy tegoroczny turniej w CS:GO o największym ciężarze gatunkowym i najwyższej randze, o czym informuje sama nazwa „Major”. Etap pucharowy rozegrany zostanie przy udziale publiczności w 23-tysięcznej arenie „Antwerps Sportpaleis” w Belgii.

Zawody z polskim komentarzem można oglądać na platformie Twitch.tv na kanale Piotra „izaka” Skowyrskiego.

Czytaj także: Dwaj Polacy w PGL Major Antwerp 2022