Płaska Ziemia to już nie tylko hipoteza? Nowe ustalenia naukowców!
Zespół naukowców z University of Central Lancashire wskazał, że w trakcie formowania się nasza Ziemia wcale nie musiała mieć kształt kulisty.
Niewielu Polaków wierzy, że Ziemia jest płaska. Choć wiemy, że jest kulista to jednak w zamierzchłych latach wcale tak nie musiało być, a faktycznie Ziemia miała formę zbliżoną do dysku.
Badacze z University of Central Lancashire (UCLan) wzięli pod swoje „oko” proces powstawania planet i stwierdzili, że dotychczasowe przekonanie o ich kulistej – od samego początku – formie jest prawdopodobnie błędne. Poddali pni analizie procesy, które mogą zachodzić w dyskach protoplanetarnych. Są to skupiska materii – gazów i pyłów – otaczające nowopowstałe gwiazdy.
Przedmiotem dyskusji jest proces, w którym z dysków protoplanetarnych formują się konkretne planety. Zdaniem badaczy z UCLan wbrew dotychczasowemu przekonaniu nie mają one formy kulistej, ale przypominają „spłaszczoną sferoidę” – czytamy na portalu.
Jest to więc wynik procesu, w którym nowoformująca się planeta gromadzi więcej materii na swoich biegunach, a mniej w rejonie równika. Forma kulista jest osiągana później, w miarę wzrostu planety.
Badamy tworzenie się planet od długiego czasu, ale nigdy wcześniej nie pomyśleliśmy o sprawdzeniu w symulacjach kształtu jaki przyjmują podczas powstawania. Zawsze zakładaliśmy, że są kuliste – powiedział dr Dimitris Stamatellos z University of Central Lancashire, cytowany na portalu.
Proces ten został na razie odtworzony za pomocą symulacji komputerowych, jednak zdaniem badaczy z UCLan teoretyczne badania będzie można zweryfikować w praktyce. Możliwość taką zapewnią obserwacje młodych planet i ocena kształtu, który przyjmują na różnych etapach swojego rozwoju.
Zapewne okazji do dalszych obserwacji będzie znacznie więcej wraz z możliwościami naszych kosmicznych teleskopów, a wraz z tym szybko rosnącą liczbę odkrywanych każdego roku, nowych egzoplanet.
Wyniki badań naukowców ostały zaakceptowane do publikacji w „Astronomy and Astrophysics Letters”.
Źródło: wp.pl
Czytaj też: Projekt Blue Ring. Nowe szczegóły
Grafika tytułowa: Elena Mozhvilo / Unsplash