Pierwszy samochód napędzany energią słoneczną wchodzi do produkcji

Holenderska firma Lightyear, po sześciu latach badań opracowała technologię służącą do stworzenia pierwszego na świecie pojazdu elektrycznego zasilanego energią słoneczną.

Efektem prób jest pierwszy model, Lightyear 0, który wchodzi właśnie do produkcji.

W przeciwieństwie do pojazdów napędzanych silnikami spalinowymi, które można zatankować praktycznie wszędzie i w krótkim czasie, pojazdy elektryczne wymagają dedykowanej infrastruktury do ładowania i czasu na naładowanie akumulatorów.

Samochody zasilane energią słoneczną nie będą jednak uzależnione od infrastruktury.

Lightyear 0 jest wyposażony w kabel ładujący, który może być podłączony do dowolnego gniazdka elektrycznego w celu naładowania EV. Akumulator w samochodzie to skromne 60 kWh, co zapewnia zasięg 463 km na jednym ładowaniu. W połączeniu z ładowaniem słonecznym dostępnym przez podwójnie zakrzywione panele, może osiągnąć zasięg prawie 700 km.

Ponieważ jest mało prawdopodobne, aby kierowca każdego dnia wyczerpywał cały akumulator, panele codziennie ładują auto. Każdego dnia dodają więcej km. W oparciu o przyjęty średni dojazd do pracy wynoszący 35 km, Lightyear 0 może przejechać pełne dwa miesiące. Zanim będzie musiał ponownie podłączyć się do ładowarki.

Lightyear nawiązał współpracę z fińską firmą Valmet Automotive w celu spełnienia wymagań produkcyjnych. Valmet ma ponad dziesięcioletnie doświadczenie w produkcji pojazdów elektrycznych. Jego dotychczasowa współpraca obejmuje wielkie marki w branży motoryzacyjnej, takie jak Mercedes-Benz, Porsche i Saab.

Czytaj także: Auto na słońce – drogie, ale oszczędne