Rośliny na Księżycu. „Prawie” udany eksperyment!
Kosmiczne rolnictwo rozwijają naukowcy z Chin. Jak na razie udało im się doprowadzić na Księżycu do wykiełkowania bawełny.
Eksperyment był najwyraźniej utrzymywany w pewnej tajemnicy, a przede wszystkim jego efekty. Okazuje się bowiem, że już w 2019 roku chińska sonda Chang’e 4 przywiozła na Księżyc specjalny ładunek, czyli nasiona czterech gatunków roślin. Teraz badacze z Chin postanowili się podzielić szerszymi wynikami tych badań z innymi naukowcami ze świata. Wyniki badań opublikowano w Microgravity Science and Technology i w Acta Astronautica.
Jak podają badacze z Chin, na powierzchni Księżyca w specjalnym hermetycznym pojemniku zdołało wykiełkować nasionko bawełny. Jednocześnie na Ziemi te same rośliny miały rosnąć w niemal identycznych warunkach, jakie panują po ciemnej stronie naszego satelity. Dodatkowo gleba swoim składem odpowiadała księżycowemu regolitowi.
Odkryliśmy, że grawitacja księżyca o masie 1/6 g przyspiesza kiełkowanie nasion”. Jednakże zauważono, że na Księżycu wykiełkowały tylko nasiona bawełny, natomiast na Ziemi rozwinęły się nasiona bawełny i rzepaku – uważą naukowcy cytowani przez portal.
Ich zdaniem największym zagrożeniem dla próbek znajdujących się na Księżycu była długa księżycowa noc, która miała miejsce przez dziewięć ziemskich dni po wylądowaniu łazika. Temperatura spadła wtedy do minus 52 stopni Celsjusza. Postanowiono wtedy, że w ziemskim laboratorium temperatura również zostanie obniżona do tego samego poziomu i nie wzrosła ona przez kolejnych 18 ziemskich dni.
Co ciekawe, w momencie, kiedy powróciło Słońce, księżycowa sadzonka była wciąż zielona, a łodyga była wyprostowana. Natomiast odpowiedniki na Ziemi były czarno-żółte i martwe. Chińscy naukowcy sugerują, że to niska grawitacja na Księżycu spowodowała wzrost odporności rośliny na zamarzanie i brak światła.
Niestety sadzonka ta zwiędła podczas kolejnej nocy księżycowej. W ciągu kilku księżycowych dni pozostałe nasiona innych gatunków nie wykiełkowały. Uważa się, że jest to wina temperatur, które zdecydowanie przekraczały „strefę komfortu” tych roślin. Badacze są zgodni, że wydarzenie, podczas którego bawełna „pokonała zimno”, jest rewelacyjne i znaczące dla nauki – czytamy na portalu.
Biorąc pod uwagę także wcześniejsze próby z roślinami na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, kosmiczne rolnictwo jest istotne z punktu widzenia przyszłych misji na Marsa.
Źródło: geekweek.pl
Czytaj też:
Grafika tytułowa: Sze Yin Chan / Unsplash