Patriot Viper VP4300 – superszybki i chłodny SSD

Viper VP4300 to nowy dysk PCIe Gen4 w formacie M.2 2280. Wbudowany system termiczny zapewnia 7,4 GB/s transferu nie tylko maksymalnego, ale też stabilnego.

Nośnik bazuje na najnowszym superszybkim kontrolerze Innogrit IG5236 i najwyższej jakości pamięci podręcznej DDR4 DRAM (1 GB dla wariantu 1 TB i 2 GB dla 2 TB), która zapewnia zawrotne prędkości transferu i ogromną przepustowość systemu danych. Dysk oferuje odczyt i zapis losowy 4K do 800 tys. IOP oraz sekwencyjny odczyt i zapis do odpowiednio 7400 MB/s i 6800 MB/s. Przekłada się to na szybsze działanie komputera, od rozruchu systemu po responsywność podczas ładowania gier lub aplikacji. Jest to transfer na poziomie, jakiego nie powstydziłyby się pierwsze moduły RAM poprzedniej generacji.

Viper VP4300 jest wyposażony w dwa rozpraszacze ciepła, aby spełnić wysokie wymagania termiczne. Dysk posiada aluminiową osłonę termiczną i niezwykle cienką podkładkę termiczną jednorazowego użytku wykonaną z grafenu. Radiatory z aluminium i grafenu oferują dwa profile wysokości i mogą być używane niezależnie lub razem, aby zapewnić doskonałe odprowadzanie ciepła w dowolnej konstrukcji. Osłona termiczna z grafenu jest ultracienka i lekka, przez co idealnie sprawdza się, gdy przestrzeń jest ograniczona lub używamy zintegrowanego radiatora. Takie rozwiązanie sprawia, że użytkownik posiada wybór i może dostosować dysk do swoich potrzeb. 

Wiele tradycyjnych dysków SSD NVMe nakłada blokady wydajności, które ograniczają prędkość odczytu i zapisu danych w celu utrzymania odpowiedniej temperatury pracy. Viper VP4300 został jednak zaprojektowany z wykorzystaniem najnowocześniejszej technologii Thermal Throttling, która stawia na wbudowany czujnik termiczny i oprogramowanie układowe do zarządzania temperaturą SSD. Zapobiega to przegrzewaniu i umożliwia łatwe wykorzystanie najwyższej wydajności przy wszystkich zastosowaniach. 

Viper VP4300 jest dostępny w wersjach o pojemności 1 TB i 2 TB, kosztuje odpowiednio 960 i 1920 zł, gwarancja – 5 lat.