Ogromna struktura planetarna w kosmosie. Nowe odkrycie naukowców!

Egzoplaneta HAT-P-32 b jest jedną z największych struktur planetarnych, która została odkryta poza Układem Słonecznym. Co ciekawe ciągnie za sobą ogon…

System ten znajduje się jakieś 950 lat świetlnych od nas i jest jedną z największych struktur planetarnych poza Układem Słonecznym. Tworzy ją przede wszystkim egzoplaneta typu gorący Jowisz i ogon powstały w wyniku utraty atmosfery. Zdaniem naukowców ta struktura jest ogromna, gdyż jej wielkość szacuje się na 18 razy większą od naszego Jowisza.

HAT-P-32 b to egzoplaneta, która ma około 68 proc. masy Jowisza, ale przy tym jest od niego dwa razy szersza. Świat ten znajduje się bardzo blisko swojej gwiazdy. Szacuje się, że jest to zaledwie 3 proc. odległości Ziemi od Słońca. Tak bliskie towarzystwo ma wręcz destrukcyjny wpływ na obiekt i dlatego tworzy on jedną z największych struktur planetarnych poznanych przez ludzi – czytamy na portalu.

Naukowcy uważają, że ze względu na bliskość planety ze swoją gwiazdą traci ona atmosferę co doprowadziło do powstanie wielkiego ogona złożonego z uciekającego helu. Badacze do obserwacji HAT-P-32 b wykorzystali teleskop Hobby-Eberly’ego na Uniwersytecie Teksasu w Obserwatorium McDonalda w Austin.

Odkryliśmy, że z planetą powiązany jest gigantyczny warkocz gazowy z helu. Ogon jest duży — około 53 razy większy od promienia planety – utworzony przez gaz uciekający z planety – powiedział Zhoujian Zhang, główny autor badań i pracownik naukowy Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

Przy okazji warto wiedzieć, że Układzie Słonecznym też mamy planetę z ogonem – jest nim Merkury.

Źródło: geekweek.pl

Czytaj też: Start misji Psyche coraz bliżej. Sonda poleci wielką rakietą SpaceX

Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash