Od jutra e-TOLL będzie obowiązkowy. Co musisz wiedzieć o aplikacji?

Są trzy sposoby na opłacenie przejazdu, ale każdy z nich wymaga pobrania rządowego narzędzia. Na szczęście rejestracja nie należy do skomplikowanych.

Koniec z bramkami i szlabanami – od jutra kierowcy wjeżdżający na polskie autostrady będą musieli liczyć się z nowym systemem opłat za przejazdy na odcinkach Konin-Stryków (A2) i Wrocław-Sośnica (A4). W Google Play i App Store od października można pobierać aplikację e-TOLL PL BILET, służącą do zakupu e-biletu autostradowego, która z 1 grudnia rozstanie rozszerzona o samochody osobowe i stanie się głównym narzędziem do rozliczania przejazdów. 

Czytaj też: Polestar pokazuje swój piąty samochód. Zachwyca tak jak koncept!

Po pobraniu aplikacji użytkownicy będą musieli zarejestrować się na Internetowym Koncie Klienta, dostępnym na tej stronie. By tego dokonać, musimy przygotować dane samochodu (jak numer rejestracyjny), adres e-mail, biznesowe ID (wygenerowane po pobraniu aplikacji) i potwierdzić swoją tożsamość przy użyciu Profilu Zaufanego lub dobrze znanej choćby osobom zaszczepionym i podróżującym za granicę aplikacji mObywatel. W kolejnym kroku będziemy mogli doładować konto przy pomocy przelewu – sumy doładowania zaczynają się od 20 zł. 

To nie jedyna metoda płatności, choć docelowo ma odgrywać kluczową rolę w całym systemie. Płatności możemy dokonywać też dzięki urządzeniu pokładowemu tzw. OBU (ang. On Board Unit) lub urządzeniu ZSL, dostępnym w sieci dystrybucji Ministerstwa Finansów lub operatora OBU. To jednak nie zwalnia nas z konieczności pobrania aplikacji e-TOLL – będzie ona niezbędna do przypisania urządzeń do danego pojazdu. 

ZSL, czyli zewnętrzny system lokalizacyjny, również będzie kompatybilny z e-TOLL. Ci, którzy chcą dopiero zacząć korzystać z operatorów ZSL, muszą skontaktować się z  jednym z operatorów wskazanych na stronie Ministerstwa Finansów, którzy uzyskali pozytywny wynik w testach dopuszczających do systemu e- TOLL. 

Zdjęcie: Nikola Markelov/ Unsplash