Przejęcie Giphy przez Metę zostanie zablokowane? To będzie precedens

Brytyjski urząd chce zdrowej konkurencji platform społecznościowych. Zakup Giphy nie jest jedynym, który może zostać zablokowany przez CMA.

W maju 2020 roku Facebook (dziś – Meta) ogłosił przejęcie serwisu Giphy za 400 milionów dolarów, by w kolejnych miesiącach udostępnić bazę gifów użytkownikom Instagrama i innych aplikacji należących do firmy Marka Zuckerberga. Jak poinformował wczoraj “Financial Times”, wszystko wskazuje, że transakcja zostanie cofnięta za sprawą brytyjskiego Urzędu Konkurencji i Rynków (CMA), które ma ogłosić jej zablokowanie w najbliższych dniach i wymusić na Mecie sprzedaż Giphy. 

Czytaj też: Twitter będzie miał nowego szefa. Jack Dorsey odchodzi, akcje serwisu rosną

Decyzja ma być efektem śledztwa rozpoczętego już w czerwcu 2020 roku, którego powodem było podejrzenie “znacznego zmniejszenia konkurencji na rynku lub rynkach w Wielkiej Brytanii”. Zakup miałby ograniczyć dostępność GIF-ów m.in użytkownikom TikToka i Snapchata. Wg informacji do których dotarł “Engadget” urząd ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji do jutra. Jeśli zdecyduje się wymusić cofnięcie przejęcia, będzie to pierwsze takie działanie ze strony brytyjskiego regulatora wymierzone w wielkie firmy technologiczne. 

Pierwsze, ale być może nie jedyne w najbliższym czasie. CMA analizuje także przejęcie przez NVIDIĘ brytyjskiego holdingu Arm, zajmującego się produkcją półprzewodników i mikroprocesorów. Choć transakcja nie została jeszcze zamknięta, urząd ma ją zablokować ze względu na narodowe bezpieczeństwo Wielkiej Brytanii.