Nvidia wykorzystuje boom na AI

Jensen Huang, dyrektor generalny Nvidia Corp zaprezentował dzisiaj nowy produkt przyspieszający projektowanie półprzewodników. Zawiera on szereg nowych technologii sztucznej inteligencji opartych na chipach i oprogramowaniu.

Huang poinformował o tym na dorocznej firmowej konferencji dla programistów. Analitycy oczekują, że firma poda więcej szczegółów na temat tego, w jaki sposób planuje poszerzyć dostęp do mocy obliczeniowej, takiej jak ta wykorzystywana do opracowywania szybko rozwijających się technologii (np. chatbot ChatGPT).

Aby zaoferować łatwiejszy dostęp do dużych systemów zbudowanych ze swoich chipów Nvidia zamierza uruchomić własną usługę przetwarzania w chmurze.

Firma z Santa Clara w Kalifornii zdominowała rynek sprzedaży układów scalonych wykorzystywanych do opracowywania generatywnych technologii sztucznej inteligencji, które mogą odpowiadać na pytania i generować obrazy za pomocą tekstu.

Te nowe technologie polegają na wykorzystaniu tysięcy chipów Nvidii jednocześnie do trenowania systemów sztucznej inteligencji na ogromnych zbiorach danych. Na przykład Microsoft zbudował system z ponad 10 000 chipów Nvidia dla start-upu OpenAI do wykorzystania w rozwijaniu technologii, które leżą u podstaw jego niezwykle popularnego ChatGPT.

Dzięki boomowi na sztuczną inteligencję akcje Nvidii wzrosły w tym roku o 77% w indeksie Nasdaq Composite. Z kapitalizacją rynkową na poziomie 640 miliardów dolarów, Nvidia stała się około pięć razy bardziej wartościowa niż jej odwieczny rywal Intel.

Czytaj także: Miliony wydane na OpenAI przez Microsoft procentują!