Nowy łazik studentów z Politechniki Wrocławskiej!

Lżejszy, z większym zakresem ruchu i zbierający dane jeszcze lepiej niż jego poprzednicy. Ósmy Scorpio – o nazwie Infinity – jest już gotowy na nowe wyzwania w międzynarodowych konkursach. Przed studenckim łazikiem z Politechniki Wrocławskiej starty w Turcji, Australii i USA.

Kolejne wersje łazika od lat budują członkowie i członkinie Koła Naukowego Off-Road z Politechniki Wrocławskiej. Ich Scorpio regularnie przywożą nagrody z najważniejszych międzynarodowych studenckich zawodów na całym świecie.

Jak podano w komunikacie, najnowsza konstrukcja „Scorpio Infinity” powstawała przez ostatni rok.  Łazik waży około 40 kg i może rozwijać prędkość do 10 km/h. Najważniejsze są jednak jego umiejętności – potrafi m.in. badać skład gleby, mapować przestrzeń wokół siebie i autonomicznie wyznaczać trasę czy pomagać „astronautom”, np. transportując różne przedmioty czy dokonując napraw za pomocą manipulatora (czyli mechanicznej „ręki”). Z takimi zadaniami (i wieloma innymi, równie wymagającymi) zmierzy się w międzynarodowych konkursach.

Nasz łazik jest modułowy. Takie podejście pomaga nam lepiej dostosować się do zawodów i poszczególnych konkurencji, które za każdym razem mogą być inne – powiedział Łukasz Gołębiowski z koła naukowego, cytowany w komunikacie.

Pomogła drukarka 3D

Części Scorpio Infinity, które są najbardziej obciążone i odpowiadające za jego stabilność, podobnie jak w poprzednich łazikach, są wykonane głównie z aluminium. Maszty powstały z włókna węglowego, a elementy łączące studenci stworzyli w drukarkach 3D.

Jedną z głównych zmian w nowym łaziku – w porównaniu do poprzednich konstrukcji – jest budowa modułu jezdnego: w przedniej części ramy studenci pozostawili miejsce na dodatkowe moduły służące badaniom, a w przyszłości znajdzie się tam spektrometr Ramanowski ich konstrukcji (który w ten weekend został wyróżniony w ogólnopolskim konkursie StRuNa), a także mikroskop oraz moduł wiertła do poboru próbek gleby.

Dołożyliśmy wszelkich starań, by Scorpio Infinity miało bardziej funkcjonalną budowę. Korpus ma zdejmowane panele boczne, co ułatwia dostęp do poszczególnych elementów, a przeniesienie systemu masztowego na tył konstrukcji pozwoliło nam na znaczne zwiększenie pola widzenia kamery. Przesunęliśmy ramię robotyczne na środek, co dało większy zakres ruchu i ułatwia jego obsługę – powiedział Igor Rak z koła naukowego.

W porównaniu do poprzednich konstrukcji studenci wprowadzili także spore modyfikacje kół: wykorzystali silniki BLDC z zaprojektowaną przez nich przekładnią planetarną (łazik ma napęd na cztery koła), a opony – zamiast z cordury wypełnionej pianką – w tym roku zostały wydrukowane z elastycznego filamentu. Zmienił się także sposób mocowania kół, który teraz jest jednostronny.

Wyzwania dla nowego łazika

Równolegle studenci udoskonalają oprogramowanie, aby łazik zbierał jeszcze dokładniejsze dane i łatwiejsze w interpretacji. W pracach nad systemem nawigacji członkowie koła inspirowali się rozwiązaniami z łazika Perseverance od NASA.

Przed Scorpio Infinity stoi jeszcze więcej wyzwań niż przed jego poprzednikiem z numerem siódmym. Regulaminy zawodów w tym sezonie wymagają od nas większej liczby modułów i stawiają więcej zadań do wykonania. W planach na przyszły rok mamy zawody w Stanach Zjednoczonych (University Rover Challenge), Australii (Australian Rover Challenge) i Turcji (Anatolian Rover Challenge). Aktualnie zbieramy fundusze na wyjazdy do Australii i USA – powedziała Zofia Stypułkowska, prezeska koła naukowego.

Obecnie koło tworzy ponad 40 osób z dziesięciu wydziałów PWr, a także jest jedna osoba z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pracują w pięciu działach: Mechanika, Elektronika, Software, Science i Marketing. Opiekunem koła jest dr inż. Mariusz Kosobudzki z Katedry Podstaw Konstrukcji Maszyn i Układów Mechatronicznych na Wydziale Mechanicznym PWr.

Koło wspierają sponsorzy – firmy TIM, Symbase, Hamamatsu, Technology Applied, Schaeffler, Sygnis, DPS, igus, Lange Łukaszuk, tespol, AZ Broker i Rampa.

Źródło: Mat. Pras. Politechnika Wrocławska

Czytaj też: Na Słońcu pojawiły się gigantyczne plamy większe od Ziemi!

Grafika tytułowa: WikiImages / Pixabay