Nowe ustalenia dotyczące Io. Świat wulkanów i ocean magmy?

Dzięki najnowszym danym przesłanym przez sondę Juno, naukowcom udało się ustalić nowe fakty dotyczące księżyca Jowisza – Io.

Naukowcy są przekonani, że pod powierzchnią Io, który jest najbardziej aktywnym wulkanicznie obiektem w Układzie Słonecznym, znajduje się ocean magmy. Udało im się również podliczyć aktywne wulkany – jest ich 266.

Dane zebrane przez sondę Juno po części potwierdzają wcześniejsze badania oparte na danych z sondy Galileo, choć to sonda Voyager przelatując niedaleko Io przesłała na Ziemię fotografie wulkanów i jezior lawy.

Aktywność ta jest pobudzana przez potężną grawitację Jowisza, która powoduje odkształcanie się księżyca. Orbita Io wokół gazowego olbrzyma jest eliptyczna, co oznacza, że wpływ grawitacyjny Jowisza jest różny, zmieniając kształt księżyca podczas jego orbity. Amplituda tych odkształceń może wynosić nawet 100 metrów. To powoduje tarcia wewnątrz obiektu. W ich wyniku powstają ogromne ilości ciepła, które uwalniane jest właśnie poprzez aktywność wulkaniczną – czytamy na portalu.

Sonda Juno od lipca 2016 roku znajduje się w pobliżu Jowisza.  Jej celem są badania struktury atmosfery gazowego olbrzyma, ale przy okazji bada także jego księżyce. W połowie października sonda zbliżyła się do Io na odległość 11 680 kilometrów dokonując licznych obserwacji. Na podstawie tych danych naukowcy odkryli m.in. aktywne wulkany.

Badacze dysponują obecnie obrazami w bliskiej podczerwieni pokrywającymi niemal cały księżyc. Ujawniają one rozkład i wielkość emisji termicznej z aktywnie wybuchających wulkanów na Io. To dzięki tym danym naukowcy mogli „zajrzeć” do wnętrza księżyca i jednocześnie opracować modele mające na celu wyjaśnienie aktywności wulkanicznej Io.

Pokazujemy, że rozkład strumienia ciepła wulkanicznego z 266 aktywnych gorących punktów jest zgodny z obecnością globalnego oceanu magmy i/lub płytkim ogrzewaniem astenosferycznym – podają autorzy badań.

Jeszcze w tym roku (około 30 grudnia) sonda Juno ponownie zbliży się do Io, ale tym razem na odległość zaledwie 1500 kilometrów od powierzchni księżyca. Kolejny przelot tak bliski zaplanowany jest na 3 lutego 2024 roku.

Jowisz posiada ponad 90 księżyców, z których Io należy do czwórki największych znanych jako księżyce galileuszowe. Ze względu na bliskość Jowisza i pozostałych satelit, Io jest pod wpływem bardzo dużych sił, które bezpośrednio wpływają na jego kształt.

Źródło: dzienniknaukowy.pl

Czytaj też: Nowe ustalenia dotyczące Io. Świat wulkanów i ocean magmy?

Grafika tytułowa: Martin Sanchez / Unsplash