Rosja wystrzeliła kolejnego satelitę zwiadowczego!

W ramach rozwoju systemu zwiadu satelitarnego nowej generacji Rosja umieściła pod koniec października na orbicie okołoziemskiej satelitę Lotos-S1. Sprzęt ma przyczynić się do rozwoju zdolności wojskowych poprzez przechwytywanie sygnałów radiowych i przekazywanie ich do analizy.

Na niską orbitę okołoziemską satelitę Lotos-S1 wyniósł system nośny Sojuz 2.1b z rosyjskiego kosmodromu Plesieck. Jak podają media większa część informacji dotycząca specyfikacji technicznych oraz przeznaczenia nowej jednostki pozostaje utajniona. Prawdopodobnie misja ta miała na celu powiększenie istniejącej konstelacji Liana, czyli właśnie systemu zwiadu satelitarnego nowej generacji, o ósmą już jednostkę.

Początki konstelacji Liana sięgają 1993 r., kiedy to rosyjskie ministerstwo obrony nakazało rozpoczęcie prac nad nową konstelacją, będąca w stanie zastąpić wcześniejszy system Celina-2. Ze względu na poważne problemy finansowe ówczesnego państwa rosyjskiego projekt został odłożony na wiele, co skutkowało wieloletnimi opóźnieniami w debiucie satelity Lotos-S, a nastąpiło to dopiero w 2009 r – czytamy na portalu.

System nośny Sojuz 2.1b to trzystopniowa rakieta o wysokości około 46 m i blisko 3 m średnicy. Do pierwszego stopnia Sojuza dołączone są 4 boostery, z których każdy posiada blisko 20 m wysokości oraz niecałe 3 m średnicy. Każdy silnik w systemie nośnym, również jednostki znajdujące się w boosterach, zasilane są mieszanką naftą lotniczą (kerozyna RP-1) spalaną z dodatkiem ciekłego utleniacza.

Nieudana misja księżycowa

Rosyjska sonda Łuna-25, która wystartowała 11 sierpnia rozbiła się ostatecznie o powierzchnię Księżyca. Ostatnia radziecka sonda, która lądowała na Księżycu to Łuna-24, która została wyniesiona 9 sierpnia 1976 roku z kosmodromu Bajkonur. Kolejna misja na Księżyc z której na Ziemię dostarczono próbki skał odbyła się dopiero w grudniu 2020 r. Była to chińska sonda Chang’e 5.

Misja była kilka razy przekładana przez Roskosmos. Rosjanie chcieli mieć pewność, że dojdzie do udanego lądowania na Księżycu. Sam proces lądowania, jak pokazały wcześniejsze próby nie należy do najłatwiejszych.  

Z informacji jakich podawano wynikało, że Łuna-25 miała dokonać między innymi poszukiwania zasobów naturalnych, w tym wody. Na powierzchni Księżyca sonda miała przebywać około roku.  

Źródło: space24.pl

Czytaj też: Starship wystartuje w listopadzie? Straż Wybrzeża ostrzegła już marynarzy!

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash