Nowe odkrycie w Europie? Wioska na palach odnaleziona pod wodą!

Albańsko-szwajcarski zespół archeologów odkrył w jeziorze na półwyspie Bałkańskim liczące 8 tysięcy lat domy zbudowane na palach. Jest to prawdziwa gratka dla archeologów.

Jak wskazują naukowcy jest to obecnie najstarsze tego typu stanowisko w Europie. Jezioro Ochrydzkie w którym odkryto pale jest wyjątkowo starym zbiornikiem liczącym około miliona lat. Już to samo w sobie jest bardzo ciekawe i wyjątkowe dla naukowców.

Odkryte pale, na których wcześniej stały domy, doskonale się zachowały – a to dzięki beztlenowemu środowisku więc nie zostały zniszczone przez bakterie ani grzyby.

Drewniane pale doskonale nadają się do badań dendrochronologicznych, które polegają na ocenie wieku za pomocą słojów. Uzyskany wynik porównano z osadem datowanym metodą radiowęglową.

W ciągu ostatnich dwóch lat zespół archeologów z Uniwersytetu w Bernie wykopał liczne pnie z osadów Jeziora Ochrydzkiego. Określono przy pomocy datowania metodą radiowęglową, że pochodzą z okresu od 5,8 tys. do 5,9 tys. lat p.n.e. To oznacza, że mają prawie 8 tysięcy lat, około 2 tysiące lat więcej, niż najstarsze domy na palach ze szwajcarskich Alp – czytamy na portalu.

Naukowcy zdają sobie sprawę, że zastosowana metoda nie jest do końca doskonała stąd podjęcie decyzji o dalszych badaniach. Chodzi o dokładne datowanie dendrochronologiczne.

To są daty radiowęglowe. Są niedokładne. Chcemy za pomocą dendrochronologii, czyli za pomocą rocznych słojów drzew określić wiek co do dekady, a nawet roku – powiedział Albert Hafner, profesor archeologii na Uniwersytecie w Bernie

Szwajcarska telewizja SRF poinformowała o odkryciu pod koniec lipca, a wcześniej osada na wschodnim brzegu jeziora opisana została w czasopiśmie Dendrochronologia.

Jak poinformowało AFP, obszar odkrywa też inne tajemnice. Podczas jednego z niedawnych badań nurkowych odkryto dowody sugerujące, że osada została ufortyfikowana tysiącami kolczastych pali tworzącymi barykadę,. Naukowcy szacują, że może być to nawet 100 tysięcy drewnianych kolców w pobliżu albańskiego Lin. W jakim celu ówcześni rolnicy musieli wybudować tak rozległe fortyfikacje? To pytanie pozostaje na razie bez odpowiedzi – czytamy także.

Naukowcy oceniają, że pełne zbadanie tego miejsca może zająć nawet najbliższe dwie dekady.

Czytaj też: Znaleziono szczątki wieloryba sprzed 41 mln lat!

Źródło: geekweek.pl

Grafika tytułowa: Trnava University