Nowe centrum startowe ESA. Wiemy kto pierwszy z niego skorzysta!

Wszystko wskazuje na to, że z nowego komercyjnego kompleksu startowego budowanego na terenie Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej jako pierwszy skorzysta hiszpański producent rakiet PLD Space.

Dyrektor ds. transportu kosmicznego w ESA Toni Tolker-Nielsen ujawniła, że PLD Space będzie prawdopodobnie pierwszą firmą, która wystrzeli rakietę z nowego komercyjnego kompleksu startowego budowanego na terenie Centrum Kosmicznego w Gujanie.

Na początku 2021 r. francuska agencja kosmiczna CNES ogłosiła plany otwarcia Centrum Kosmicznego w Gujanie dla komercyjnych operatorów mikro- i mini-startów. W lipcu 2022 r. CNES ogłosił, że wstępnie wybrał Avio, HyImpulse, Isar Aerospace, MaiaSpace, PLD Space, Rocket Factory Augsburg i Latitude do wykorzystania nowego kompleksu startowego.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po 327. posiedzeniu rady ESA Tolker-Nielsen wyjaśnił, że „ogólne prace” nad kompleksem już się rozpoczęły i wkrótce rozpoczną się prace nad „konkretnymi adaptacjami”. Te konkretne adaptacje zostaną wykonane przez firmy, które będą wykorzystywać kompleks startowy, aby upewnić się, że spełnia on specyficzne potrzeby ich systemów startowych.

Według Tolker-Nielsena hiszpański producent rakiet PLD Space jest obecnie na najdalszym etapie przygotowań do wystrzelenia z nowego obiektu.

Wydaje się, że to najbardziej zaawansowana firma, która obecnie inwestuje w specjalny sprzęt, który będzie potrzebny w miejscu startu Diamant, aby wynieść Miurę 5 z Kourou – powiedział Tolker-Nielsen.

Dyrektor ds. transportu kosmicznego w ESA przyznał jednak, że „nie był świadomy”, kiedy prawdopodobnie z nowego kompleksu startowego zostanie wystrzelona pierwsza rakieta Miura 5.

Negocjacje w Gujanie

W zeszłym miesiącu zespół PLD Space udał się do Gujany Francuskiej, aby „wspólnie z Francuską Agencją Kosmiczną kontynuować prace nad kompleksem startowym Miura 5”. Według aktualizacji z 16 maja firma planuje rozpocząć budowę w tym miejscu „po tym lecie”.

Miura 5 będzie rakietą dwustopniową z opcją dodania stopnia kopnięcia w celu zwiększenia możliwości misji. Rakieta ma nieco ponad 35 metrów wysokości i została zaprojektowana tak, aby móc dostarczać ładunki o masie do 540 kilogramów na 500-kilometrową orbitę synchroniczną ze Słońcem. Inauguracyjny lot Miury 5 odbędzie się z Gujany Francuskiej.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Diament Koh-i-Noor. Naukowcy odkryli skąd pochodzi!

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash