Diament Koh-i-Noor. Naukowcy odkryli skąd pochodzi!

Dwa najsłynniejsze diamenty świata Koh-i-Noor i Hope wciąż fascynują cały świat. Czy jednak wiemy skąd one dokładnie pochodzą?

Według zespołu badaczy, który sprawdził możliwe punkty pochodzenia klejnotów, diamenty Hope i Koh-i-Noor – dwa najsłynniejsze diamenty Golconda – mogły pochodzić z pola Wajrakarur Kimberlite w południowych Indiach.

Warto wiedzieć, że Golkonda (Golla Konda) to zrujnowane miasto w południowo-środkowych Indiach i stolica starożytnego królestwa Golkonda. Golkonda został wybudowany przez dynastię Kakatiya. Była tam również zlokalizowana najsłynniejsza na świecie kopalnia diamentów. W tzw. Forcie Golconda przechowywano kiedyś słynny diament Koh-i-Noor.

Koh-i-Noor

Długo uważano, że diament został wydobyty w kopalni Kollur w Guntur w Indiach. Jednak nowe dowody wykazały, że wraz z innymi diamentami Golconda mógł on pochodzić ze pola kimberlitowego Wajrakarur w stanie Andhra Pradesh, położonego około 300 kilometrów od miejsca ich wydobycia. Jaka jest jego wartość. Według Chicago Diamond Buyer diament jest wart ponad 250 milionów dolarów.

Diamenty Golconda wydobywano z brzegów rzeki Kriszna w południowych Indiach, chociaż skały źródłowe – złoża geologiczne, w których faktycznie powstały kamienie – nie są znane.

Zespół przeprowadził niedawno przegląd składu mineralnego i geochemii skał w południowych Indiach, a także badania geologiczne i teledetekcyjne (GIS) regionu, aby dowiedzieć się, skąd pochodzą te osławione kamienie. Wyniki badań zespołu opublikowano w zeszłym miesiącu w czasopiśmie Journal of Earth System Science.

Według Smithsonian Institution diament Hope został prawdopodobnie wydobyty w kopalni Kollur przed 1668 rokiem. W tamtym czasie masa kamienia wynosiła 112 3/16 karata; od tego czasu został odchudzony do 45,52 karata. Z kolei diament Koh-i-Noor jest częścią brytyjskich klejnotów koronnych od 1849 r., chociaż Indie wezwały do jego repatriacji. Koh-i-Noor waży 105,6 karata.

Długa droga diamentów

Diamenty znaleziono w kopalniach placerowych – kopalniach zbudowanych w celu wydobywania minerałów ze złóż dennych strumieni. Diamenty prawdopodobnie zostały przeniesione wraz z osadami do miejsc znalezisk ze skały źródłowej, zawierającego diament perydotytu zwanego kimberlitem. Naukowcy doszli do wniosku, że cenne klejnoty pochodzą prawdopodobnie ze skał sprzed 1,1 miliarda lat na polu Wajrakarur Kimberlite.

Diamenty odnaleziono wzdłuż brzegów rzeki Kryszna o długości około 300 kilometrów, a według artykułu z 2005 roku ze złóż rzeki i jej dopływów wydobyto około 12 milionów karatów kamieni.

Badania zespołu mogą wskazywać, gdzie znajdowały się skały, zanim zostały zmiecione, ale poprzednie badania wykazały, że diamenty takie jak Hope i Koh-i-Noor powstały znacznie głębiej w naszej Ziemi niż inne diamenty.

Portal livescience.com, zwrócił uwagę, że w diamentach brakuje inkluzji, które mogą wskazać geologom środowiska, w których powstały kamienie szlachetne.

Źródło: gizmodo.com/livescience.com

Czytaj też: Gryzonie inspirują współczesną stomatologię

Grafika tytułowa: Edgar Soto / Unsplash