Nowa broń w walce z zawałami serca

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wynaleźli nowy biomateriał. Wstrzyknięty dożylnie zmniejsza stan zapalny w tkance i naprawia komórki.

Materiał został przetestowany na gryzoniach oraz na dużych zwierzętach. Stwierdzono, że ma wiele zastosowań w leczeniu uszkodzeń tkanek spowodowanych zawałem serca. A także we wspomaganiu pacjentów z urazowym uszkodzeniem mózgu i tętniczym nadciśnieniem płucnym.

„Ten biomateriał pozwala leczyć uszkodzoną tkankę od wewnątrz”. Powiedziała Karen Christman, profesor bioinżynierii na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego i główny naukowiec w zespole, który opracował materiał.

Teraz, w ciągu jednego do dwóch lat naukowcy chcą przeprowadzić badanie dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności biomateriału u ludzi. W przypadku oceny pozytywnej zostanie on wykorzystany, aby pomóc osobom cierpiącym na zawały serca, które osłabiają funkcję mięśni i mogą prowadzić do zastoinowej niewydolności serca.

„Choroba wieńcowa, ostry zawał mięśnia sercowego i zastoinowa niewydolność serca nadal są najbardziej uciążliwymi problemami zdrowia publicznego dotykającymi nasze społeczeństwo”. Powiedział dr Ryan R. Reeves, lekarz z Wydziału Medycyny Sercowo-Naczyniowej w UC San Diego Health.

„Jako kardiolog interwencyjny, który na co dzień zajmuje się leczeniem pacjentów z chorobą wieńcową i zastoinową niewydolnością serca, bardzo chciałbym mieć kolejną terapię, która poprawi wyniki pacjentów i zmniejszy wyniszczające objawy”.

Jedną z głównych zalet nowej terapii jest to, że można ją podać natychmiast po zawale serca. A także równomiernie rozprowadzić w uszkodzonej tkance, ponieważ jest podawana we wlewie lub wstrzykiwana dożylnie. Uczeni chcą rozszerzyć możliwości leczenia tą metodą także na inne trudno dostępne narządy.

Czytaj także: Technologia BCI przyciąga miliarderów