Technologia BCI przyciąga miliarderów

Wspierane przez Billa Gatesa i Jeffa Bezosa fundacje (Gates Frontier i Bezos Expeditions) zainwestowały 75 milionów dolarów w Synchron, firmę zajmującą się wewnątrznaczyniowym interfejsem mózg-komputer (BCI).

Wiodącym w tej branży startupem jest Neuralink, za którym stoi Elon Musk. Także Peter Thiel, miliarder, współzałożyciel PayPal, zainwestował w zeszłym roku w starszy start-up BCI o nazwie Blackrock Neurotech z Utah. Co kryje się za tym powszechnym pędem do wspierania firm BCI?

Rozwiązania mózg-komputer nie są nowe, istnieją już od około 50 lat. Chociaż ich początki były prymitywne, dzisiaj dokonują cudów.

Inwestycje miliarderów są jednak napędzane czymś więcej niż tylko dostępnymi obecnie aplikacjami, które są głównie medyczne. Zamiast tego inwestorzy przyglądają się futurystycznym możliwościom, jakie niesie ze sobą technologia.

„Elon, Gates i Bezos zawsze są zaintrygowani rzeczami, które mogą zmieniać świat”. Powiedział Business Insiderowi Robert Nelsen, inwestor biotechnologiczny w Arch Venture Partners, który zainwestował w Neuralink i Synchron.

Synchron już teraz pomaga osobom cierpiącym na poważne, wyniszczające schorzenia w wykonywaniu zadań, które w innym przypadku byłyby dla nich nieosiągalne. Business Insider podaje przykład Philipa O’Keefe, Australijczyka, któremu wszczepiono urządzenie Synchron w 2020 roku.

Pomimo tego, że cierpi na stwardnienie zanikowe boczne, O’Keefe może używać swojego umysłu do grania w gry online, wymiany wiadomości WhatsApp oraz włączania i wyłączania światła w domu. Wszystko to dzięki BCI.

„Cokolwiek ty możesz zrobić na komputerze, ja też mogę. Na tym etapie jestem trochę wolniejszy niż ty, ale istnieje możliwość zrobienia prawie wszystkiego – jeśli chcę” – mówi O’Keefe.

Ale BCI można używać także do badania naszych mózgów. Także tworzenia super żołnierzy, a nawet, poprzez głęboką stymulację, leczenia chorób, takich jak depresja. Właśnie to przyciąga tak wielu najbogatszych ludzi na świecie do nowych technologii.

Czytaj także: Medycyna nuklearna – co to jest i dlaczego Polska ma szansę być jej potentatem