Słowenia przystępuje do Artemis Accords
Słowenia podpisała deklarację Artemis Accords stając się jednocześnie 39 państwem zrzeszonym w tym projekcie. Polska już od 2021 roku jest sygnatariuszem tego porozumienia.
Jak podaje NASA podpisanie poświadczyło zaangażowanie Słowenii w prowadzenie bezpiecznej i zrównoważonej eksploracji przestrzeni kosmicznej z korzyścią dla ludzkości. Wydarzenie miało miejsce podczas strategicznego dialogu między Stanami Zjednoczonymi, a Słowenią w Lublanie w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
NASA wita Słowenię w ramach Porozumień ArtemisDzisiaj partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Słowenią przekracza nową granicę. Żyjemy w złotej erze odkrywania gwiazd. Tę epokę napiszą narody, które będą eksplorować kosmos otwarcie, odpowiedzialnie i w pokoju – powiedział administrator NASA Bill Nelson, cytowany w komunikacie.
Sekretarz stanu Matevž Frangež z Ministerstwa Gospodarki, Turystyki i Sportu podpisał deklarację w imieniu Słowenii, a w podpisaniu ze strony USA wziął udział James O’Brien, zastępca sekretarza stanu do spraw europejskich i euroazjatyckich.
Jak podaje NASA Rebecca Bresnik, zastępca głównego radcy prawnego ds. prawa międzynarodowego i kosmicznego, pełniła podczas ceremonii funkcję wyższego urzędnika NASA, wraz ze swoim mężem Randym Bresnikiem, astronautą NASA słoweńskiego pochodzenia.
Jesteśmy zachwyceni możliwością powitania Słowenii w rodzinie Porozumień Artemis. Uznajemy Słowenię jako wschodzącego lidera w przestrzeni kosmicznej. Z niecierpliwością czekamy na wyniesienie naszej współpracy ze Słowenią w zakresie nauki, technologii i innowacji na nowe granice – powiedział Jamie Harpootlian, ambasador USA w Słowenii.
W 2020 roku Stany Zjednoczone i siedem innych krajów zawarły Porozumienia Artemis, aby ustalić wytyczne dotyczące pokojowego badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Porozumienia wzmacniają i realizują kluczowe zobowiązania zawarte w Traktacie o przestrzeni kosmicznej z 1967 r. Wzmacniają także zaangażowanie Stanów Zjednoczonych i krajów sygnatariuszy w Konwencję rejestracyjną, Porozumienie w sprawie ratowania i powrotów, a także najlepsze praktyki wspierane przez NASA i jej partnerów, w tym publiczne udostępnianie danych naukowych.
Źródło: NASA
Czytaj też: Dwie rakiety sondujące NASA wystrzelone z Alaski
Grafika tytułowa: Nicolas Thomas / Unsplash