Niesamowite znaleziska w jaskiniach Malezji

Archeolodzy badający jaskinie w Malezji, przed ich zalaniem w związku z budową zbiornika hydroelektrycznego, odkryli kilkanaście prehistorycznych pochówków, które według nich mogą mieć nawet 16 000 lat.

Jaskinie w dolinie Nenggiri są zlokalizowane około 215 kilometrów na północ od Kuala Lumpur, znajdą się pod wodą, jeśli planowany zbiornik wypełni się zgodnie z planem w połowie 2027 r. Planowane sztuczne jezioro ma mieć powierzchnię około 53 km kwadratowych i zasilać będzie 300-megawatową elektrownię wodną.

Według Zuliskandar Ramli, archeologa z National University of Malaysia znalezione szkielety prawdopodobnie pochodzą z preneolitycznej kultury z tego regionu.

Mało znana kultura Hoabinhian

Niektórzy naukowcy sugerują, że była to gałąź łowiecko-zbierackiej kultury Hoabinhian, która wykonała charakterystyczne kamienne narzędzia znalezione w innych częściach Azji Południowo-Wschodniej, od południowo-zachodnich Chin po Indonezję.

Piętnaście szkieletów zostało pochowanych w pozycji przykucniętej lub „w pełni zgiętej”, co wskazuje na pochówek przed neolitem w tym regionie. Jednak inny szkielet został pochowany w pozycji rozciągniętej, a datowanie warstw osadowych w jaskini, w tym datowanie radiowęglowe, sugeruje, że pochodzi on z okresu neolitu około 6000 lat temu – czytamy na portalu.

Oprócz 16 szkieletów, archeolodzy pozyskali z jaskiń ponad 71 000 prehistorycznych artefaktów. Wiele z nich to obrobione fragmenty kamiennych narzędzi, ale kopacze znaleźli również tysiące kawałków ceramiki, a także kamienne ozdoby.

Malezyjska rządowa agencja prasowa Bernama poinformowała, że jednym z najważniejszych znalezisk był kompletny ludzki szkielet w jaskini o nazwie Gua Keledung Kecil, którego wiek szacuje się na 14 000 do 16 000 lat.

Źródło: livescience.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: Nik Demidko / Unsplash