Naukowcy z Polski laureatami prestiżowych grantów ERC
Dr Łukasz Sterczewski z Politechniki Wrocławskiej i dr Maciej Trusiak z Politechniki Warszawskiej znaleźli się w gronie 400 laureatów ERC Starting Grants. Są to prestiżowe granty przyznawane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC).
Jak podało biuro prasowe ERC najwięcej, bo aż 87 projektów będzie realizowanych w Niemczech we Francji (50), Holandii (44) i w Wielkiej Brytanii (32). Łącznie na granty przeznaczono 628 mln euro.
Starting Grants mogą otrzymać naukowcy od 2 do 7 lat po doktoracie, na projekt trwający do 5 lat. ERC wspiera nowatorskie pomysły we wszystkich dziedzinach nauk. Laureaci mają swobodę w wyborze programu badawczego i budowy własnego zespołu – czytamy na portalu.
Jak podaje w komunikacie Politechnika Wrocławska, w poprzednich edycjach Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała granty 41 osobom z Polski. Tym razem nagrodzono dwa wnioski z Polski, a po raz pierwszy dofinansowanie otrzymał naukowiec z Politechniki Wrocławskiej.
Kwota na projekt „TeraERC – Chip-based room-temperature terahertz frequency comb spectrometers” (Spektrometry terahercowe pracujące w temperaturze pokojowej na bazie zintegrowanych optycznych grzebieni częstotliwości) zgłoszony przez dr inż. Łukasza Sterczewskiego wynosi 1,5 mln euro – czytamy w komunikacie uczelni z Wrocławia.
Natomiast dr Maciej Trusiak z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej specjalizuje się w nanoskopii optycznej i chce poszerzyć wiedzę o dynamice pęcherzyków zewnątrzkomórkowych (nano-bioobiektów emitowanych przez wszystkie komórki) w obrębie żywych hodowli komórkowych, z unikalną precyzją na poziomie pojedynczych pęcherzyków. Wraz z zespołem zrealizuje projekt w Grupie Ilościowego Obrazowania Obliczeniowego (ang. Quantitative Computational Imaging QCI LAB).
W naukach biologicznych i biomedycznych kluczowe jest obrazowanie żywych komórek bez ingerencji, ale również w szerokim polu widzenia. Metodą, która w sposób naturalny radzi sobie z problemem ograniczeń pola widzenia, jest bezsoczewkowa mikroskopia holograficzna. Wykorzystuje fizyczne podstawy poosiowej holografii, wprowadzone przez Dennisa Gabora, za co uzyskał nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 1971 r. – powiedział dr Maciej Trusiak, cytowany w komunikacie prasowym Politechniki Warszawskiej.
Naukowiec wyraził także nadzieję, że wyniki badań, które uzyska w ramach grantu ERC znacząco wpłyną na możliwości obrazowania.
Europejska Rada ds. Badań przyznaje granty ERC Starting Grants od 2007 r. Jej budżet wynosi ponad 16 mld euro i jest częścią programu Horizon Europe. Członków Rady Naukowej – ciała zarządzającego – wybiera Komisja Europejska.
Czytaj też: Wyniki zabiegów chirurgicznych są lepsze, gdy operują kobiety?
Źródło: naukawpolsce.pl, pap, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska
Grafika tytułowa: Dom Fou / Unsplash