Muzyka Mozarta nie tylko łagodzi „obyczaje”, ale także ból…

Nowe badania przeprowadzone we współpracy z lekarzami na 100 niemowlętach w szpitalu w Nowym Jorku przyniosły bardzo ciekawe wyniki. Jest to pierwsze tego typu próba pokazująca pozytywny wpływ muzyki Mozarta na najmłodszych pacjentach.

Okazuje się, że muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta może zadziałać jak środek przeciwbólowy i to u noworodków. Szczególnie dotyczy to sytuacji, w których mali pacjenci poddawani są nieprzyjemnym zabiegom medycznym, jak np. pobranie krwi z pięty do analizy. W tym ostatnim przypadku kilka dni po urodzeniu dzieciom pobiera się krew włośniczkową właśnie z pięty, aby wykryć ewentualne zaburzenia genetyczne.

Zdaniem zespołu naukowców z Uniwersytetu Thomasa Jeffersona w Filadelfii, uspokajająca muzyka puszczana podczas drobnych zabiegów medycznych może w pewnym stopniu złagodzić objawy bólu u noworodków. To pierwsze tego typu badania pokazujące pozytywny wpływ muzyki Mozarta na niemowlęta, ale nie pierwsze dotyczące utworów tego słynnego kompozytora – czytamy na portalu.

Badanie opublikowano w czasopiśmie „Pediatric Research”. Zdaniem naukowców wczesne doświadczenia bólu mogą zmieniać reakcje na ból w późniejszym życiu i prowadzić do innych długoterminowych i niekorzystnych skutków.

Dlatego kluczowe znaczenie ma opracowanie łatwej i niezawodnej metody łagodzenia bólu u noworodków – powiedział doktor Saminathan Anbalagan ze Szpitala Uniwersyteckiego Thomasa Jeffersona w Filadelfii, który kierował pracami.

Noworodki słuchające Wolfganga Amadeusza Mozarta podczas badań wykazały „statystycznie i klinicznie istotną” redukcję wyników w Skali Bólu Noworodków (NIPS) i dotyczyło to sytuacji przed, w trakcie jak i po ukłuciu pięty. Zdaniem autorów badań Autorzy badań taka interwencja muzyczna jest „łatwym, powtarzalnym i niedrogim narzędziem łagodzenia bólu po drobnych zabiegach u zdrowych, donoszonych noworodków”.

Wcześniejsze badania wykazały, że muzyka może znacząco zmniejszyć percepcję bólu u dorosłych, ale niestety nie jest do końca jasne, w jaki sposób to się dzieje.

Czytaj też: Naukowcy z Polski laureatami prestiżowych grantów ERC

Źródło: onet.pl, Science Alert, The Guardian

Grafika tytułowa: Johannes Plenio / Unsplash