Kosmiczne terminale komunikacyjne? W grze jest m.in. Blue Origin i Viasat!

Space Force wybrały Blue Origin, CACI International, General Atomics i Viasat do zaprojektowania optycznych terminali komunikacyjnych dla wojskowych statków kosmicznych.

Terminale te zasadniczo działają jak modemy o dużej mocy, wykorzystując lasery do przesyłania i odbierania danych na duże odległości z prędkością światła.

Celem projektu Enterprise Space Terminal, nadzorowanego przez Biuro Wykonawcze Programu Space Domain Awareness and Combat Power SSC, jest ustanowienie kosmicznej sieci mesh na różnych orbitach – od niskiej orbity okołoziemskiej do poza geosynchronicznej. Projekt ma na celu zapewnienie kompatybilności między przyszłymi wojskowymi systemami kosmicznymi, umożliwiając płynną komunikację niezależnie od lokalizacji.

Terminale te zaimplementują wspólny język, dzięki czemu wszystkie satelity będą mogły ze sobą się komunikować.

Tworzy to solidną sieć, która oferuje różnorodne ścieżki komunikacji dla krytycznych danych dotyczących bezpieczeństwa narodowego – powiedział John Kirkemo, starszy lider ds. materiałów w dziale Advanced Communications Acquisition Delta w SSC.

Cztery firmy zostały konkurencyjnie wybrane przez Space Enterprise Consortium (SpEC), organizację utworzoną przez Departament Obrony w celu przyciągnięcia nietradycyjnych wykonawców z branży obronnej, w szczególności startupów i firm komercyjnych.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: Światowa branża satelitarna na sporym plusie. W USA dominuje Elon Musk!

Grafika tytułowa: Ellienore Bradley / Unsplash