NASA wystrzeli rakiety sondujące podczas zaćmienia Słońca

NASA wystrzeli trzy rakiety sondujące podczas całkowitego zaćmienia Słońca, które ma nastąpić 8 kwietnia 2024 r. Agencja chce m.in. zbadać, jak na górną atmosferę Ziemi wpływa chwilowe przyćmienie światła słonecznego.

Rakiety sondujące (Atmospheric Perturbations Around Eclipse Path czyli APEP) zostaną wystrzelone z należącego do NASA obiektu Wallops Flight Facility w Wirginii. Agencja zbadać zaburzenia w jonosferze powstałe podczas zaćmienia Słońca przez Księżyc. 

Rakiety te zostały już wcześniej wystrzelona podczas obrączkowego zaćmienia słońca w październiku 2023 roku z ośrodka testowego White Sands w Nowym Meksyku. Zostały one odnowione i wyposażone w nowe oprzyrządowanie, a w kwietniu nastąpi ich ponowne uruchomienie.

Rakiety sondujące wystrzelone zostaną w trzech różnych momentach: 45 minut przed, w trakcie i 45 minut po szczytowym zaćmieniu lokalnym. Odstępy te są ważne, aby zebrać dane na temat wpływu nagłego zniknięcia Słońca na jonosferę, powodując zakłócenia, które mogą potencjalnie zakłócać naszą komunikację – podała NASA w komunikacie.  

Jonosfera to obszar atmosfery ziemskiej znajdujący się na wysokości od 90 do 500 kilometrów nad ziemią. Składa się z wielu cząstek, które ulegają jonizacji, czyli naładowaniu elektrycznemu, pod wpływem energii słonecznej (promieniowania słonecznego). Kiedy zapada noc, jonosfera staje się cieńsza, gdyż wcześniej zjonizowane cząstki rozluźniają się i łączą z powrotem w cząstki neutralne. Jednakże ziemska pogoda i pogoda kosmiczna mogą wpływać na te cząstki.

Oczekuje się, że rakiety APEP osiągną maksymalną wysokość 420 kilometrów. Oprócz tego kilka zespołów w całych Stanach Zjednoczonych będzie również wykonywać pomiary jonosfery. 

Następne całkowite zaćmienie słońca w sąsiadujących ze sobą Stanach Zjednoczonych nastąpi dopiero w 2044 r., zatem eksperymenty te stanowią dla naukowców rzadką okazję do zebrania kluczowych danych.

Wystrzelenia APEP będą transmitowane na żywo na oficjalnej stronie NASA Wallops w serwisie YouTube i prezentowane w oficjalnej transmisji NASA 

Źródło: nasa.gov

Czytaj też: AT&T chce wspierać usługi Internetu satelitarnego dla smartfonów

Grafika tytułowa: ANIRUDH / Unsplash