NASA wybiera propozycje nowych misji naukowych o Ziemi

NASA wybrała cztery propozycje pierwszych misji Earth System Explorer do wstępnych badań fazy A, trwających rok. Każda z tych proponowanych misji otrzyma od agencji 5 milionów dolarów na przeprowadzenie badań w celu udoskonalenia tych projektów.

Następnie NASA chce wybrać dwie z propozycji do opracowania. Jedna z wybranych misji ma wystartować do 2030 r., a druga do 2032 r. Limit kosztów każdej misji, z wyłączeniem startu, będzie wynosił 310 mln dolarów.

Cztery propozycje misji wybrane przez NASA do badania to:

Stratosfera Troposfera Response z wykorzystaniem eksploratora światła o rozdzielczości pionowej w podczerwieni (STRIVE), który będzie mierzyć temperaturę, skład i aerozole od górnej troposfery do mezosfery;

Ocean Dynamics and Surface Exchange with the Atmosfera (ODYSEA) – misja jednoczesnego pomiaru prądów oceanicznych i wiatrów w celu lepszego zrozumienia interakcji między oceanem a atmosferą;

Earth Dynamics Geodetic Explorer (EDGE), który dostarczy trójwymiarowe struktury ekosystemów lądowych, w tym pomiar lodowców, pokryw lodowych i lodu morskiego; I

The Carbon Investigation (Carbon-I), misja polegająca na dostarczaniu pomiarów różnych gazów cieplarnianych, w tym źródeł naturalnych i wytworzonych przez człowieka, w celu lepszego zrozumienia obiegu węgla.

Propozycje stanowią kolejny przykład holistycznego podejścia NASA do badania naszej rodzimej planety. W miarę jak stawiamy czoła zmieniającemu się klimatowi i jego wpływowi na ludzi i środowisko, zapotrzebowanie na dane i badania naukowe nie może być większe – powiedział w Nicky Fox, zastępca administratora NASA ds. nauki, cytowana w komunikacie

Portal przypomniał, że NASA oddzielnie realizuje mniejszą misję demonstracyjną technologii nauki o Ziemi. Agencja wybrała do opracowania i wystrzelenia misję Gravitational Reference Advanced Technology Test In Space (GRATTIS), kierowaną przez Uniwersytet Florydy. Misja o wartości 12 milionów dolarów przetestuje nowy czujnik proponowany do wykorzystania w przyszłych misjach pomiaru pola grawitacyjnego Ziemi.

Nasza technologia zapewni istotny wgląd w ruch wody i lodu na planecie. Dane te są niezbędne do monitorowania susz, oceny zasobów wód gruntowych i zrozumienia wpływu topnienia pokryw lodowych na poziom mórz – powiedział John Conklin, główny badacz projektu GRATTIS na Uniwersytecie Florydy, cytowany przez portal.

GRATTIS będzie korzystać z modułu kosmicznego Aries dostarczonego przez Apex Space i wystartuje w ramach wspólnej misji SpaceX Transporter nie wcześniej niż w październiku 2026 r.

Źródło: NASA/spacenews.com

Czytaj też: ESA chce mieć futurystyczne centrum kontroli satelitarnej

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash