Najszybsza sieć jeszcze szybsza
Dedykowana sieć naukowa Departamentu Energii (DOE) – ESnet (Energy Science Network), została zaktualizowana do ESnet6, szczycąc się oszałamiającą przepustowością 46 terabitów na sekundę (Tbps). Na razie jest dostępna wyłącznie dla naukowców.
Sieć ESnet została założona w 1986 roku. W ciągu ostatnich 35 lat służyła jako „system krążenia danych” dla DOE z Berkeley Lab. Łączy wszystkie swoje krajowe laboratoria, dziesiątki tysięcy naukowców finansowanych przez DOE oraz najlepsze instrumenty naukowe i centra superkomputerowe.
Sieć przeszła kilka aktualizacji, w 2021 przesłała 1,1 eksabajta danych. Ruch na ESnet wzrasta dziesięciokrotnie co cztery lata.
ESnet6 może przesyłać dane z prędkością od 400 Gb/s do 1 Tb/s
Dla porównania, jeśli używamy, w miarę szybkiego połączenia kilkaset megabitów na sekundę (Mb/s), ESnet6 odpowiada 46 milionom Mb/s. Jeśli ktoś korzysta z połączenia światłowodowego 10 G/s, które jest najszybszą prędkością Internetu dostępną dla konsumentów, ESnet6 pokona ją 46 000 razy.
ESnet6 składa się z sieci 24 000 km światłowodów, umożliwiając sieciowe łącza szkieletowe. Każde z nich może przesyłać dane z prędkością od 400 gigabitów na sekundę (Gb/s) do 1 Tbps dla rekordowych transferów. Chociaż ustanowił rekord najszybszej sieci internetowej na świecie, nie jest rekordową prędkością transmisji danych. Ta należy do eksperymentalnej konfiguracji w Japonii, która osiągnęła prędkość 1 petabita na sekundę (PBP), czyli 1000 Tbps.
ESnet6 charakteryzuje się obecnie „znaczącym” wzrostem przepustowości w porównaniu z poprzednimi generacjami sieci, z przepustowością ponad 46 terabitów na sekundę. Naukowcy mogą szybciej przetwarzać, analizować, wizualizować, udostępniać i przechowywać góry danych badawczych generowanych przez eksperymenty, modelowanie i symulacje dzięki temu zwiększeniu wydajności.
Czytaj także: Rewolucyjny Internet kwantowy coraz bliżej