Poleci z żoną wokół księżyca

Pierwszy na świecie turysta kosmiczny Dennis Tito i jego żona Akiko podpisali umowę na lot wokół Księżyca rakietą Starship.

Tito, 82-letni inżynier, analityk finansowy, przedsiębiorca i milioner, był pierwszą osobą prywatną, która zapłaciła za podróż w kosmos. Odbył ją na rosyjskim statku Sojuz TM-32 w 2001 roku. Spędził na orbicie 7 dni, 22 godziny i 4 minuty. Za swoją trwającą od 28 kwietnia do 6 maja podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną zapłacił Rosjanom 20 milionów dolarów.

Wcześniej próbował podróży kosmicznej z NASA. Ta nie zgodziła się, argumentując, iż sprzęt kosmiczny jest zbyt cenny, aby miał z nim kontakt ktoś niewykwalifikowany.

Teraz, podczas mniej więcej tygodniowej podróży SpaceX rakieta będzie podróżować w odległości 200 kilometrów od Księżyca. Nie dojdzie do lądowania na jego powierzchni.

Tito i jego żona są pierwszymi członkami załogi ogłoszonymi na drugi komercyjny lot kosmiczny statku kosmicznego wokół Księżyca.

SpaceX nie ogłosiło daty wystrzelenia statku, będącego przedmiotem ambicji prezesa Tesli Muska, by przewozić ludzi i ładunek na Księżyc i Marsa. Jednak najbogatszy człowiek na świecie powiedział, że zamierza wysłać rakietę po raz pierwszy na orbitę już w przyszłym miesiącu.

Kilka firm, w tym założona przez SpaceX i Richarda Bransona Virgin Galactic, stara się urzeczywistnić podróże kosmiczne. Blue Origin Jeffa Bezo oferuje obecnie suborbitalne przejażdżki na wysokości około 100 km.

Czytaj także: SpaceX coraz bliżej startu na Marsa!