Najgłębsza niebieska dziura na świecie? Naukowcy nadal nie odkryli jej dna

Według najnowszych badań niedawno odkryte morskie zapadlisko (tzw. niebieska dziura) Taam Ja, prawdopodobnie zawiera jaskinie i tunele.

Naukowcy odkryli niebieską dziurę, która według nich jest najgłębsza na świecie – i nie znaleźli jeszcze jej dna. Formacja ta, to Taam Ja’ Blue Hole w meksykańskiej zatoce Chetumal, a jej głębokość została dotychczas zmierzona na 1378 stóp, czyli 420 metrów poniżej poziomu morza.

Błękitne dziury (blue hole) to ogromne podwodne zapadliska, które pojawiają się na dnie morskim, gdy wapienne podłoże skalne zapada się. Niektóre z najbardziej znanych niebieskich dziur znajdują się u wybrzeży Ameryki Środkowej, zwłaszcza Wielka Błękitna Dziura w Belize.

Taam Ja’ znajduje się w pobliżu granicy Meksyku i Belize, u wybrzeży meksykańskiej wyspy Tamalcab i w pobliżu kilku innych błękitnych dziur w zatoce Chetumal. Pomiary głębokości otworu i przepływu przez niego prądu zostały opublikowane w tym tygodniu w czasopiśmie Frontiers in Marine Science.

Taam Ja’ zastępuje na podium Dragon Hole na Morzu Południowochińskim (zwaną również Sansha Yongle Blue Hole) jako najgłębszą znaną niebieską dziurę. Dragon Hole ma około 990 stóp głębokości, przewyższając trzecią najgłębszą niebieską dziurę, Dean’s Blue Hole, o ponad 300 stóp. Taam Ja’ Blue Hole jest ponad dwukrotnie głębsza niż Dean’s Blue Hole.

Niespodzianki na dnie?

W grudniu 2023 r. zespół zmierzył zapadlisko za pomocą profilera CTD (przewodności, temperatury i głębokości) , czyli zestawu instrumentów elektronicznych, które mogą scharakteryzować wiele elementów zapadliska. Porównanie danych hydrograficznych z zapadliska z warstwami wody w innych lagunach rafowych, ujściach rzek i rafach barierowych w Ameryce Środkowej i na Karaibach doprowadziło zespół do wniosku, że w głębi otworu mogą istnieć „potencjalne połączenia podziemne”.

Badacze podkreślili, że dziura może być znacznie głębsza niż wynika z niedawnych pomiarów, jakie wykazały struktury śródlądowych systemów jaskiń wapiennych. Zespół szczególnie odniósł się do Krubera-Voronya, najgłębszej znanej jaskini o głębokości 7188 stóp (2191 metrów).

Wskazuje to na potrzebę ciągłej eksploracji tych krasowych struktur geologicznych, ich skomplikowanej geomorfologii i rozwoju gałęzi jaskiń. Zagłębiając się w podwodną geomorfologię przestrzenną TJBH, skupiamy się na rozszyfrowaniu jego maksymalnej głębokości i możliwości utworzenia części podwodnego skomplikowanego i potencjalnie połączonego systemu jaskiń i tuneli – napisali autorzy badania.

Źródło: gizmodo.com

Czytaj też: Kosmiczne terminale komunikacyjne? W grze jest m.in. Blue Origin i Viasat!

Grafika tytułowa: Matt Hardy / Unsplash