Nadprzewodnictwo w temperaturze pokojowej? Wielki przełom w technologii!

Naukowcom z Korei Południowej udało się osiągnąć coś co do tej pory sprawiało wielką trudność – utrzymać stan nadprzewodzący w temperaturze pokojowej przy normalnym ciśnieniu. To otwiera wiele nowych możliwości dla różnych branż.

Do tej pory utrzymanie nadprzewodnictwa było możliwe, ale w warunkach bliskich zeru absolutnemu. Tymczasem zespół naukowców opublikował niedawno na stronie arxiv.org w formie pre-printu wynik wstępnych badań. Według nich, dzięki temu odkryciu wchodzimy w prawdziwą rewolucję technologiczną.

Jak wyjaśniają autorzy, właściwości nadprzewodzące LK-99 pojawiają się już przy temperaturze poniżej 127 stopni Celsjusza. To gigantyczny postęp względem wcześniejszych wariantów, w których konieczne było zazwyczaj zejście grubo poniżej zera. Nawet jeśli udawało się uzyskać nadprzewodnictwo w stosunkowo wysokich temperaturach, to i tak potrzeba było skrajnych ciśnień – tutaj rzekomo taka konieczność nie występuje – czytamy na portalu.

Potencjalne zastosowanie takiego materiału jest ogromne. Według naukowców można go wykorzystywać w lewitujących pociągach, antenach terahercowych, przy projektowaniu silników, magnesów czy kubitów stosowanych w komputerach kwantowych.

Jeżeli naukowcy mają rację i uzyskanie nadprzewodnictwa przy takich wartościach jak podali jest możliwe, to jest ono nie tylko łatwiejsze do utrzymania. To wpływa także na cały proces związany z kosztami. Poza tym można go jak już wspomnieliśmy zastosować na dużo szersza skalę, a nie tylko w ściśle określonych warunkach. Nadprzewodnictwo to stan oznaczający występowanie zerowej rezystancji czy oporu. W praktyce pozwala on na przesyłanie energii bez strat.

Czytaj też: Największy teleskop na świecie z polskim akcentem

Źródło: Chip

Grafika tytułowa: Headway / Unsplash