Największy teleskop na świecie z polskim akcentem

Prace budowlane przy Extremely Large Telescope na szczycie Cerro Armazones w Chile przekroczyły półmetek. Dwie polskie spółki współpracują przy oprogramowaniu dla tego gigantycznego teleskopu.

Teleskop o średnicy blisko 40 metrów konstruowany przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) ma rozpocząć działanie w 2028 roku. Warto podkreślić, że średnica nowego teleskopu będzie kilkukrotnie przekraczać średnice obecnie działających zwierciadeł głównych największych teleskopów optycznych.

Zdaniem naukowców będzie to ogromny skok technologiczny w możliwościach obserwacji kosmosu. Liczą między innymi na nowe odkrycia i na to, że uda się rozwiązać wiele zagadek Wszechświata.

Polska jest członkiem Europejskiego Obserwatorium Południowego. Nie tylko nasza składka idzie na budowę nowego teleskopu.

Dwie spółki z polskiego sektora kosmicznego – N7 Space z Warszawy oraz poznańskie ITTI – rozpoczęły niedawno współpracę przy projekcie związanym z oprogramowaniem dla teleskopu ELT. Mówiąc dokładniej, polskie firmy uczestniczą w pracach związanych z rozwojem głównego oprogramowania sterującego teleskopem i jego podsystemami (Central Control System). Podjęta współpraca jest efektem wygranego postępowania przetargowego, w którym oba podmioty złożyły wspólną ofertę – czytamy na portalu. 

Czytaj też: Kosmiczne wydatki na kosmiczne wojsko

Źródło: naukawpolsce.pl/pap

Grafika tytułowa: Frantisek Duris / Unsplash