mObywatel 2.0 w drodze! Rewolucja w e-administracji?

Dzięki mObywatel każdy z nas może zyskać dostęp do naszych osobistych dokumentów z poziomu smartfona. Wystarczy dostęp do dedykowanej, powszechnie dostępnej aplikacji oraz profil zaufany. Podczas dzisiejszej konferencji Impact’22 zapowiedziano zmiany w mObywatelu, które rysują się bardzo ciekawie!

mObywatel 2.0 to zupełnie przeprojektowana usługa!

Nowa odsłona rządowego projektu – mObywatel 2.0 – to przede wszystkim odświeżony interfejs w aplikacji mobilnej, ale także świetnie prezentująca się wersja webowa rozwiązania, dzięki której uzyskamy wygodny dostęp do wszelkich najważniejszych spraw urzędowych z poziomu przeglądarki internetowej.

W wygodny sposób przejrzymy status naszych wniosków i podań. Uzyskamy także dostęp do skrzynki odbiorczej, która posłuży do wymiany wiadomości z urzędnikami. Poza tym otrzymywać będziemy liczne powiadomienia – o zbliżających się terminach ważności dokumentów, o zwrocie z podatku itp.

Ciekawie zapowiada się funkcja e-Płatności. Pozwoli ona na zapłacenie za e-usługi, na przykład za odpisy aktów urodzenia czy wydanie innych dokumentów urzędowych. Liczę na to, że możliwe będzie dokonywanie przelewów na przykład za pośrednictwem Google Pay.

Czytaj też: Canva – projektuj grafiki gdziekolwiek jesteś!

Wdrożenia związane z udoskonaleniem usługi mObywatel planowane są jeszcze na 2022 rok. Istnieje więc nadzieja na to, że z nowej wersji usługi skorzystamy już wkrótce. Rząd nie zadeklarował jednak żadnych konkretnych dat w tej kwestii. Pozostaje nam więc uzbroić się w cierpliwość i czekać.