Google I/O 2022 – podsumowanie konferencji

Google I/O to doroczna, majowa konferencja koncernu z Mountain View organizowana z myślą o developerach. Amerykanie w jej trakcie z reguły czynią zapowiedzi sprzętowo-programowe na najbliższy rok. Nie inaczej było i dzisiaj. Google przedstawiło nam swoje plany związane z oprogramowaniem oraz usługami, a także pokazało nowe sprzęty które mają wyznaczać standardy na rynku. Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie wydarzenia i krótki opis wszystkich zapowiedzianych nowości!

Nowości w Google Maps i YouTube

Google pochwaliło się planami w stosunku do usług takich jak Google Maps czy YouTube. W pierwszym przypadku zapowiedziano debiut funkcji umożliwiającej wybór takiej trasy prowadzącej do celu, która zapewni kierowcy najmniejsze spalanie paliwa. Pojawi się także widok 3D dla największych światowych metropolii. Ma on ułatwić nawigowanie w trudnych warunkach miejskich.

W przypadku YouTube natomiast, koncern z Mountain View postawi na takie nowości, jak tworzenie automatycznych rozdziałów w filmach (dzięki którym w wygodny sposób „przeskoczymy” do interesujących nas fragmentów nagrania) oraz na udoskonalenie funkcji automatycznego generowania napisów w różnych językach. Na pierwszym miejscu podczas korzystania ze wspomnianych serwisów ma wysuwać się wygoda.

Wyszukiwarka Google

Wyszukiwarka Google to bardzo ważne narzędzie, z którego większość z nas korzysta na co dzień. Gigant z Mountain View zapowiedział udoskonalenie funkcji wyszukiwania głosowego. Pojawi się także rozwiązanie znane jako multisearch, które umożliwi nam wyszukiwanie interesujących nas informacji w jeszcze bardziej szczegółowy sposób poprzez dokładniejsze analizowanie wpisywanych przez nas bardzo rozbudowanych fraz.

Asystent Google

Asystent Google to bardzo przydatne narzędzie choćby w takich sytuacjach, w których mamy zajęte ręce i nie możemy fizycznie uruchomić interesującej nas funkcji. Koncern będzie w najbliższym czasie nadal intensywnie go rozwijał. Prowadzenie konwersacji z Asystentem ma być bardziej płynne i naturalne. Poza tym poproszenie go o wykonanie niektórych czynności nie będzie musiało być poprzedzone frazą Hej Google! Wystarczy, że będziemy posiadać w domu akcesorium o nazwie Nest Hub Max i spojrzymy na nie w trakcie wydawania polecenia.

Bezpieczeństwo w usługach

Google zamierza nadal inwestować niemałe kwoty w bezpieczeństwo swoich systemów i usług. W dobie nieustannie narastającej cyberprzestępczości to bardzo ważna kwestia. Koncern w ciągu najbliższych 5 lat przeznaczy ponad 10 mld dolarów na inwestycje związane z bezpieczeństwem. Będzie też monitorować ruch w sieci w taki sposób, by zapobiegać ingerencji w nasze urządzenia przez hakerów i osoby chcące nam zaszkodzić.

Android 13 – co nowego?

W przypadku opracowywanej właśnie kolejnej odsłony systemu od Google dużo uwagi zostanie przywiązane do kwestii bezpieczeństwa. Będziemy mogli jeszcze sprawniej zarządzać powiadomieniami z aplikacji oraz uprawnieniniami instalowanych przez nas gier i programów. Możliwe będzie m.in. kontrolowanie tego, do jakich plików przechowywanych na smartfonie/tablecie będą miały dostęp.

Android będzie nam ponadto wskazywał sugestie związane z poprawą bezpieczeństwa naszego urządzenia. Wprowadzona zostanie także ujednolicona strona ustawień bezpieczeństwa i prywatności – nasz osobisty HUB dzięki któremu kwestie związane z bezpieczeństwem urządzenia zawsze będą w zasięgu wzroku.

Google chce również jeszcze bardziej rozszerzyć możliwości personalizacji naszego urządzenia poprzez rozwój koncepcji wizualnej Material You. Będzie ona nadal konsekwentnie realizowana w różnych obszarach obsługi naszych urządzeń. Pojawią się nowe widżety czy elementy ekranu blokady. Możliwe będzie także wygodne tłumaczenie aplikacji na różne języki już z poziomu systemu.

Google Wallet

Google Wallet w wielu krajach zastąpi usługę Google Pay. Rozwiązania zastosowane na pokładzie odświeżonego, cyfrowego portfela pozwolą na jeszcze wygodniejsze płatności oraz dadzą nam szersze możliwości w zakresie przechowywania w aplikacji rozmaitych kart lojalnościowych, a nawet (!) osobistych dokumentów. Tutaj odnośnie do wdrożenia nie padły żadne konkretne daty.

Zegarki i tablety

Google będzie konsekwentnie rozwijało swój system dla zegarków – Wear OS. W tej kwestii zamierza stawiać na partnerstwo z Samsungiem oraz z innymi dostawcami smartwatchy, jak Fossil czy Mobvoi. Oprogramowanie otrzyma szersze wsparcie dla Asystenta Google. Wszystko po to, byśmy jeszcze bardziej przekonali się do elektroniki noszonej. Popularność Wear OS (m.in. dzięki zegarkom Galaxy) wzrosła przez rok czterokrotnie.

W przypadku Androida 13 możemy liczyć na rozszerzone wsparcie dla tabletów. Kontynuowane będą pozytywne zmiany zapoczątkowane w przypadku Androida 12L. Poprawione zostaną odczucia z użytkowania urządzeń o dużych ekranach poprzez liczne zmiany natury zarówno wizualnej, jak i funkcjonalnej. Łatwiej i wygodniej będzie nam współpracować z różnej maści stylusami. Google ma też naciskać na dostawców aplikacji, by te były lepiej dostosowane do wyświetlania na dużym ekranie.

Nowe urządzenia!

  • Google Pixel 6a

Google Pixel 6a to nowość koncernu w segmencie przystępniejszych cenowo urządzeń. Zaoferuje ekran o przekątnej 6,1″. Mowa o matrycy o rozdzielczości Full HD+ i odświeżaniu 60 Hz. Sercem smartfona będzie procesor Google Tensor wspierany przez 6 GB RAM oraz 128 GB przestrzeni na dane użytkownika. Na pleckach mamy dwa aparaty po 12 MP każdy. Baterię będzie charakteryzowała pojemność 4306 mAh. Cena takiego smartfona to 449 USD.

  • Google Pixel 7

Na migawce pojawił się nawet Pixel 7! Wciąż wiemy o nim niewiele, ale Google zapewnia, że postawi na lepsze aparaty, mocniejszy procesor i nowe funkcje związane z AI. Wzornictwo zostanie zaktualizowane tylko w nieznacznym stopniu i owa zmiana dotknie głównie wyspy aparatów.

  • Pixel Buds Pro

Pixel Buds Pro to nowe słuchawki w ofercie amerykańskiego koncernu. Ich atutem ma być zaawansowana funkcja redukcji szumów i hałasu otoczenia. Ponadto możemy spodziewać się wydajnych baterii zapewniających nawet 11 godzin pracy. Sprzedaż wystartuje w lipcu. Sugerowana cena producenta to 199 USD.

  • Pixel Watch

Google nie zdradziło informacji związanych ze specyfikacją swojego zegarka. Potwierdzono jednak jego wzornictwo na towarzyszących konferencji wizualizacjach. Zdradzono też, że smartwatch zadebiutuje na rynku razem z Pixelem 7, czyli jesienią.

  • Pixel Tablet

Google zapowiedziało, że zaakcentuje swoją obecność na rynku tabletów. Wydany zostanie Pixel Tablet, który na rynek trafi jednak dopiero w przyszłym roku. Gigant z Mountain View zapowiedział, że ma to być sprzęt poręczny, praktyczny i bardzo pomocny użytkownikowi na co dzień. Oby w przyszłym roku nie zabił nas ceną.

Czytaj też: Microsoft dla niepełnosprawnych – oto nowe akcesoria!

A które z nowości od Google Wam podobają się najbardziej?