Misja Polaris Dawn została przesunięta na połowę 2024 roku

Amerykański miliarder Jared Isaacman i start jego misji kosmicznej Polaris Dawn ponownie została przesunięta. Wcześniej zakładano, że SpaceX wyniesie astronautów w kwietniu.

Program Polaris, seria prywatnych misji astronautów wspieranych przez miliardera Jareda Isaacmana została zaplanowana nie wcześniej niż latem. Tym razem podano, że jest potrzebny dodatkowy czas na zapewnienie realizacji celów misji i bezpieczny start jak powrót Dragona i załogi.

Celem jest m.in. przeprowadzenie spaceru kosmicznego astronautów co wymaga zarówno opracowania skafandra kosmicznego EVA, jak i modyfikacji Crew Dragon, który obecnie nie ma śluzy powietrznej, aby umożliwić rozhermetyzowanie kabiny przed wyjściem w przestrzeń kosmiczną, a następnie zwiększenie ciśnienia po spacerze.

Wcześniej Isaacman stwierdził, że praca jest trudniejsza niż oczekiwano, co przyczyniło się do opóźnień.

Według źródeł branżowych SpaceX znacznie nie doceniło pracy związanej z przekształceniem kombinezonu ciśnieniowego noszonego obecnie przez astronautów w Crew Dragon w kombinezon EVA. Kiedy dwa lata temu SpaceX i program Polaris ogłosiły misję Polaris Dawn, przewidywały jej start już w czwartym kwartale 2022 roku – czytamy na portalu.

Firma wykorzystuje misję Polaris Dawn do testowania kombinezonu, który planuje na przyszłe misje.  

Portal zwrócił uwagę, że ani SpaceX, ani Polaris nie opublikowały zdjęć skafandrów, chociaż Isaacman opisał je jako „cięższe i bardziej masywne” niż obecne skafandry ciśnieniowe Dragon. Kombinezony będą nosić wszyscy czterej członkowie załogi, łącznie z tymi, którzy pozostaną w Dragonie, a skafandry te zastąpią kombinezony ciśnieniowe noszone podczas startu i ponownego wejścia na pokład.

Oprócz spaceru kosmicznego misja przetestuje także komunikację międzysatelitarną z wykorzystaniem łączy optycznych między statkiem kosmicznym Crew Dragon, a satelitami Starlink.

Misja, która potrwa do pięciu dni, obejmie także badania w zakresie zdrowia, w tym badania środowiska radiacyjnego na wysokościach sięgających 1400 kilometrów, czyli wyższych niż jakakolwiek misja załogowa od czasu misji Apollo 17 na Księżyc w 1972 roku.

Źródło: spacenews.com

Czytaj też: True Anomaly wystrzeli pierwsze satelity „Szakal”

Grafika tytułowa: Andy Hermawan / Unsplash