Lufthansa będzie szkolić astronautów „Starlab”

Airbus Defence and Space oraz Lufthansa Aviation Training zgodziły się współpracować przy opracowaniu efektywnego procesu szkoleniowego dla załóg przyszłej komercyjnej stacji kosmicznej Starlab.

Voyager Space i Airbus podpisały umowę w sierpniu 2023 r. w celu wspólnego kontynuowania rozwoju stacji kosmicznej Starlab. Obecnie para planuje wystrzelenie celu na niskiej orbicie okołoziemskiej w 2028 r., a działalność komercyjna rozpocznie się w 2029 r. Ten harmonogram pozwoli na niewielkie okno czasowe pokrywające się z działaniami Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zanim orbitujące laboratorium zostanie wycofane z eksploatacji w 2030 r.

Niedawno Airbus Defence and Space ujawnił powiększający się zespół stojący za rozwojem Starlab. Na liście znalazły się Hilton Hotels za projekt zakwaterowania dla załogi, Northrop Grumman za opracowanie autonomicznego systemu dokowania dla statków kosmicznych z zaopatrzeniem oraz Lufthansa Aviation Training (LAT) za szkolenie przyszłych astronautów Starlab. Mitsubishi Heavy Industries, MDA Space, Palantir i Ohio State University uzupełniają partnerstwo.

Lufthansa i ESA

Jak przypomina portal Lufthansa Aviation Training nie jest nową firmą szkolącą astronautów. Firma od 2000 roku współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną, zaczynając od kierowania konsorcjum, które opracowało materiały szkoleniowe dla procesu szkolenia załogi ładunku agencji.

Dzięki Lufthansa Aviation Training zyskaliśmy kolejnego doświadczonego europejskiego partnera, który wesprze nasz pionierski projekt Starlab swoim wieloletnim doświadczeniem. W Airbus, a oczywiście szczególnie w naszym międzynarodowym przedsięwzięciu joint venture Starlab, postrzegamy wspólne opracowywanie dostosowanych koncepcji szkoleniowych dla przyszłych zespołów Starlab – na ziemi i w kosmosie – jako ważny i integralny element naszej misji – powiedział Manfred Jaumann, szef Airbus ds. programów niskiej orbity okołoziemskiej i suborbitalnych, cytowany przez portal.

Według Lufthansa Aviation Training, partnerstwo z Airbusem umożliwi opracowanie kompleksowej koncepcji szkoleniowej, której celem jest stworzenie zrównoważonej europejskiej infrastruktury szkoleniowej dla astronautów i personelu naziemnego.

Źródło: europeanspaceflight.com

Czytaj też: Chińska rakieta wytworzyła ogromną „chmurę” kosmicznych śmieci

Grafika tytułowa: Pasqualino Capobianco / Unsplash