Rybak złowił nietypowego homara. Taki okaz zdarza się raz na 100 milionów!

Pod koniec lipca młody rybak o imieniu Joseph Kramer wyciągał pułapki na homary u wybrzeży New Hampshire, gdy nagle jego oczom ukazał się skorupiak zdecydowanie zbyt piękny, aby go zjeść.

Skorupa homara była wirującą masą niebieskich, fioletowych i różowych pigmentów, która po zamoczeniu wyglądała jak szkliwiona, opalizująca ceramika. Kramer kiedyś złowił jasnoniebieskiego homara, ale nigdy wcześniej nie widział homara o tak wielu kolorach.

Homar uniknął talerza obiadowego i został zabrany prosto do Seacoast Science Center, gdzie jest teraz wystawiany. Tam akwarysta Sam Rutka potwierdził, że był to homar „cotton candy”- genetyczna rzadkość, która dotyka tylko jednego na 100 milionów osobników – czytamy na portalu.

Ponieważ homary te nie są tak dobrze zakamuflowane, jak ich koledzy o brązowych skorupach, istnieje większe prawdopodobieństwo, że padną ofiarą drapieżników. Tym bardziej wyjątkowe jest to, że jakikolwiek z nich został wyłowiony przez człowieka.

Czerwone homary stanowią najczęstszą odmianę kolorystyczną, występującą u 1 na 10 milionów osobników. Tymczasem liczba homarów pomarańczowych, żółtych i wielobarwnych może wahać się od 1 na 30 milionów do 1 na 50 milionów. Homary albinotyczne i homary białe są najrzadsze ze wszystkich – występują w 1 przypadku na 100 milionów – czytamy także.

Źródło: sciencealert.com

Czytaj też:

Grafika tytułowa: David Clode / Unsplash