Wiadomo już jaka rakieta wyniesie stację kosmiczną Starlab
Starlab Space, spółka rozwijająca komercyjną stację kosmiczną Starlab, wybrała rakietę Starship – firmy SpaceX do jej wystrzelenia na orbitę.
Starlab Space to wspólne przedsięwzięcie Voyager Space i Airbus Space and Defence. Po ogłoszeniu porozumienia ze SpaceX firmy, nie ujawniły warunków umowy ani przewidywanej daty startu. Jedynie potwierdzono, że Starlab znajdzie się na orbicie przed zamknięciem Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, obecnie planowanym na 2030 rok.
SpaceX jest niezrównanym liderem w zakresie startów o dużej częstotliwości i jesteśmy dumni, że Starlab zostanie wyniesiony na orbitę podczas jednego lotu przez statek Starship – powiedział powiedział Dylan Taylor, prezes i dyrektor naczelny Voyager Space, cytowany przez portal.
Portal zwraca jednak uwagę, że współpraca ze SpaceX oznacza kontakt z potencjalnym konkurentem. SpaceX była bowiem jedną z firm, które w czerwcu ub.r. otrzymały umowę NASA Space Act w ramach inicjatywy agencji Collaborations for Commercial Space Capabilities-2. Według NASA umowa obejmowała zbadanie wykorzystania statku Starship jako komercyjnej stacji kosmicznej, ale ani NASA, ani SpaceX nie podały więcej szczegółów.
ESA szuka nowych możliwości
W listopadzie 2023 roku Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że podpisano porozumienie z firmami Voyager Space oraz Airbus Defence and Space. Na jej podstawie strony miały rozpocząć negocjacje dotyczące użytkowania przez Europejczyków przyszłej stacji kosmicznej Starlab.
Jak napisano wtedy komunikacie, współpraca będzie początkowo koncentrować się na badaniu możliwości dostępu do przestrzeni kosmicznej dla Europy za pośrednictwem stacji kosmicznej Starlab. Mogą one obejmować: dostęp do stacji kosmicznej Starlab dla ESA i jej państw członkowskich na potrzeby misji astronautycznych i działań badawczych, a także rozwoju działalności komercyjnej, wkład w projekty badawcze dotyczące nadchodzących misji, wykorzystanie technologii europejskiej i rozwój europejskiej nauki – od zaawansowanej robotyki i sztucznej inteligencji po nauki przyrodnicze i nie tylko, a także utworzenie kompletnego, kompleksowego systemu obejmującego stację kosmiczną Starlab jako miejsce docelowe na niskiej orbicie okołoziemskiej oraz potencjalny, opracowany przez ESA europejski system transportu ładunku i załogi.
ESA przypomniała, że w przeszłości Airbus dostarczał kultowe statki kosmiczne, takie jak moduł Columbus na Międzynarodową Stację Kosmiczną, pięć zautomatyzowanych pojazdów transferowych, które poleciały na ISS, a ostatnio europejski moduł serwisowy dla Oriona, będący europejskim wkładem w misje NASA – Artemis – na Księżyc.
Źródło: spacenews.com
Czytaj też: ESA chce dokładnie zbadać Wenus. Niebawem wybór wykonawcy projektu!
Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash