Lockheed Martin testuje broń laserową

Amerykański koncern zbrojeniowy zademonstrował wzmocnioną taktyczną broń laserową o mocy 50 kW, którą można zintegrować z pojazdem bojowym Stryker.

Szybka zmiana dynamiki działań wojennych powoduje, że broń laserowa jest wysoko na liście priorytetów wielu krajów. Zamiast bardziej wyrafinowanych i kosztownych opcji ataku, przeciwnicy polegają teraz na tanich w budowie dronach, których można używać w dużych ilościach.

Najnowszym przykładem jest rosyjska napaść na Ukrainę. Po miesiącach ataków czołgami i samolotami Rosja przerzuciła się teraz na irańskie roje dronów, aby atakować kluczową infrastrukturę. Stany Zjednoczone i sojusznicy wspierają Ukrainę najlepszym systemem obrony powietrznej, wysokie koszty eksploatacji systemu rakietowego każą zadać pytanie, czy jest on opłacalny finansowo w dłuższej perspektywie.

Broń laserowa jest skutecznym narzędziem przeciwko mniejszym bezzałogowym systemom powietrznym (UAS), ale wraz ze wzrostem mocy może być również używana przeciwko większym samolotom. Armia USA zamówiła do tej pory broń o mocy 50 kW, ale rozważa również zastosowanie o mocy sześciokrotnie większej.  

Oprócz zdolności do działania z lądu i morza, największą zaletą broni laserowej jest praktycznie nieograniczona amunicja. Pozwala to na rozmieszczenie broni w odległych lokalizacjach, a nawet w bardzo ekstremalnych środowiskach.

System DEIMOS firmy Lockheed Martin to broń laserowa o mocy 50 kW przeznaczona do integracji z wozami bojowymi Stryker używanymi przez armię amerykańską. Oczekuje się, że po wyposażeniu broń będzie dostarczać ukierunkowaną energię do celów UAS, wiropłatów, rakiet, artylerii i moździerzy w ramach misji US Army Directed Energy Maneuver-SHORt Range Air Defence (DE M-SHORAD).

Niedawno zakończona pierwsza prezentacja potwierdziła zgodność parametrów optycznych lasera z parametrami projektowymi systemu. Firma twierdzi, że wykorzystuje architekturę Spectral Beam Combination (SBC), która jest tania i umożliwia skalowanie mocy przy jednoczesnym zachowaniu jakości wiązki emitowanej przez lasery.

Czytaj także: Testy myśliwców wyposażonych w lasery