Litwa i Artemis. To już 40. kraj, który podpisał porozumienia
Litwa stała się już 40. krajem , który podpisał Porozumienia Artemis (Artemis Accords) określające najlepsze praktyki w zakresie odpowiedzialnej eksploracji kosmosu.
Porozumienia nie są wiążące, w przeciwieństwie do traktatów, ułatwia państwom ich podpisanie. Polska już od 2021 roku jest sygnatariuszem tego porozumienia.
Litewski sektor kosmiczny stale się rozwija, a nasze innowacyjne firmy działające w tej dziedzinie poczyniły znaczne postępy „Porozumienia Artemis wyznaczają nowy rozdział i wyznaczają kurs przyszłej eksploracji kosmosu, podkreślając nasze zaangażowanie na rzecz odpowiedzialnej, zrównoważonej i opartej na współpracy obecności w przestrzeni kosmicznej – powiedziała Aušrinė Armonaitė, litewska minister gospodarki i innowacji, cytowana w komunikacie.
Litwa jest jak dotąd siódmym krajem, który podpisał Artemis Accords w tym roku, z czego sześć znajduje się w Europie.
W ciągu zaledwie czterech lat niezwykłe 40 krajów podpisało Porozumienia Artemis. Razem, jako globalna koalicja, będziemy badać gwiazdy otwarcie, odpowiedzialnie i w pokoju – podkreślił administrator NASA Bill Nelson.
Czym jest Artemis Accord?
Porozumienia określają najlepsze praktyki w szeregu tematów związanych z eksploracją kosmosu, w oparciu o Traktat o przestrzeni kosmicznej i inne umowy międzynarodowe. Porozumienia obejmują różne kwestie, od udostępniania danych naukowych po wykorzystanie zasobów kosmicznych i rozwiązywanie konfliktów w działaniach kosmicznych.
Urzędnicy NASA i Departamentu Stanu, którzy wspólnie zarządzają tym projektem zwrócili uwagę na rosnące zainteresowanie podpisaniem tych porozumień.
Porozumienia Artemis zostały po raz pierwszy ogłoszone i podpisane przez osiem krajów w październiku 2020 r.. Jednak przedstawiciele krajów-sygnatariuszy spotkali się po raz pierwszy osobiście dopiero podczas Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Paryżu 19 września 2022 r.
Jeśli chodzi o zakres, porozumienia dotyczą działań na orbicie, powierzchni i pod powierzchnią Księżyca, Marsa, komet i asteroid . Obejmuje również stabilne punkty orbitalne zwane punktami Lagrangianu w układzie Ziemia-Księżyc i ma zastosowanie do obiektów w drodze pomiędzy tymi ciałami niebieskimi i lokalizacjami.
Źródło: NASA/spacenews.com/space.com
Czytaj też: Ariane 6. Francja niepokoi się skutkami opóźnień
Grafika tytułowa: Andreas H. / Pixabay