Laser z Politechniki Wrocławskiej daje więcej możliwości badawczych
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej planują komercjalizację urządzenia, które potencjalnie może zastąpić starsze narzędzia tego typu wykorzystywane w nauce i badaniach.
Opracowany na Politechnice Wrocławskiej laser emitujący krótkie impulsy już teraz pomaga w badaniach siatkówki oka, ale przyda się także do analiz nanomateriałów, czy aktywowania reakcji chemicznych. Zespół dr. hab. Grzegorza Sobonia z Wydziału Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów, który opracował rozwiązanie, otrzymał nagrodę im. Nikoli Tesli przyznawaną przez Politechnikę Wrocławską za wybitne osiągnięcie naukowe lub inżynierskie.
Nasz zespół od wielu już lat zajmuje się laserami. W ramach jednego z projektów opracowaliśmy laser światłowodowy, który jest laserem impulsowym, czyli emitującym krótkie 'błyski’ światła. Pojawiają się one w równych odstępach czasu i są niezwykle krótkie. W tym przypadku oznacza to kilkadziesiąt femtosekund, przy czym femtosekunda to jedna biliardowa część sekundy – powiedział prof. PWr Grzegorz Soboń, cytowany na portalu.
Jak podają naukowcy laser światłowodowy to urządzenie dużo prostszej konstrukcji niż powszechnie używany obecnie do generowania krótkich impulsów femtosekundowy laser tytanowo-szafirowy. Laser w wersji zaprojektowanej przez ekspertów PWr jest też dużo łatwiejszym w obsłudze urządzeniem, nie wymaga umiejętności z zakresu techniki laserowej i może go obsługiwać lekarz, biolog czy chemik.
Przygotowaliśmy go w takiej postaci, że wystarczy przycisnąć jeden guzik i laser działa. Co ma też bardzo duże znaczenie w przypadku wdrożenia tego rozwiązania – powiedział prof. Soboń.
Jak tłumaczą naukowcy z Politechniki Wrocławskiej wśród możliwych zastosowań tego lasera są mikroskopia wielofotonowa do badania struktury tkanek, wytwarzanie nanostruktur na powierzchniach, badania nowoczesnych nanomateriałów czy też białek emitujących fluorescencję, mających znaczenie dla chorób neurodegeneracyjnych.
Laser został zainstalowany w laboratoriach współpracującego z naszymi badaczami Międzynarodowego Centrum Badań Oka (ang. International Center for Translational Eye Research ICTER) i zintegrowany z dwufotonowym skaningowym oftalmoskopem fluorescencyjnym.
Źródło: Politechnika Wrocławska, naukawpolsce.pl
Czytaj też: Koniunkcja Księżyca z Jowiszem i nie tylko
Grafika tytułowa: Opt Lasers / Unsplash