Koniunkcja Księżyca z Jowiszem i nie tylko

W najbliższy czwartek będzie można wieczorem zaobserwować na niebie ciekawy układ Księżyca i Jowisza. Potem w kolejce ustawi się następna planeta.

W czwartek 18 stycznia po godzinie 21:00 nastąpi koniunkcja Księżyca z Jowiszem, czyli zbliżenie tych ciał. Jednak na niebie to największa planeta naszego Układu Słonecznego pojawi się jako pierwsza. Potem dołączy Księżyc, który będzie miał oświetlone nieco ponad połowę swojej tarczy. Oba ciała znajdą się nad południowo-wschodnim horyzontem i około godziny pierwszej w nocy zaczną zanikać za horyzontem.

Księżyc ma średnicę około 3 474 kilometrów, co czyni go piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Z kolei średnia odległość między Księżycem a Ziemią wynosi około 384 400 kilometrów.

Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego, a jego średnica wynosi około 139 822 kilometrów. Ma masę około 318 razy większą niż masa Ziemi, co sprawia, że jest on najcięższą planetą naszego Układu.

Nie będzie to koniec ciekawych układów. W piątek czyli 19 stycznia nastąpi kolejna koniunkcja, ale tym razem Księżyca z planetą Uran. Niestety aby do dostrzec planetę potrzebny będzie już teleskop.

Osoby, które chcą na własne oczy przekonać się, jak szybko Księżyc przemieszcza się po niebie na tle gwiazd, mogą popatrzeć wieczorem 17 stycznia, następnie w dniu koniunkcji 18 stycznia i w kolejnych dzień 19 stycznia. We wszystkie trzy dni ułożenie obiektów będzie widowiskowe, ale o ile w czwartek Księżyc i Jowisz będą tuż obok siebie, to w środę i piątek Księżyc będzie oddalony całkiem sporo od planety – czytamy na portalu.

Uran ma średnicę około 51 118 kilometrów, co czyni go trzecią co do wielkości planetą w Układzie Słonecznym. Masa Urana wynosi około 14,5 razy masę Ziemi.

Miłośnicy astronomii jeśli chcą sprawdzić jak wygląda niebo w danym okresie mogą skorzystać z oferty planetariów. Z kolei na ich stronach publikowane są notatki prezentujące najciekawsze zjawiska astronomiczne na niebie w danym miesiącu.

Źródło: naukawpolsce.pl

Czytaj też: Sonda Juno przyjrzy się z bliska księżycowi Jowisza – Io

Grafika tytułowa: Planet Volumes / Unsplash