Księżycowy moduł mieszkalny zbuduje Thales Alenia Space
Włoska Agencja Kosmiczna podpisała umowę z francusko-włoskim konsorcjum Thales Alenia Space dotyczącą opracowania wielofunkcyjnego modułu mieszkalnego dla astronautów na Księżycu.
Wszystko to odbywa się w ramach programu Artemis, który zakłada długotrwały powrót człowieka na powierzchnię Księżyca i wybudowanie tam placówki badawczej. Wielofunkcyjnego moduł mieszkalny dla astronautów ma nazwę Multi-Purpose Habitat (MPH).
Według informacji podanych przez Thales Alenia Space, kolejne kroki obejmują przygotowanie ukończenie Przeglądu Koncepcji Misji (Mission Concept Review; MCR), który powinien zostać ukończony w pierwszym kwartale 2024 r. Dokładny plan ma stanowić podstawę do projektowania i rozpoczęcia budowy modułu. W realizacji projektu wezmą również udział małe i średnie przedsiębiorstwa w krajowego łańcucha dostaw – czytamy na portalu.
Firmy w komunikacie nie podały dokładnie daty, kiedy to niezbędna infrastruktura dla przyszłych astronautów zostanie oddana do użytku.
Francusko-włoskie konsorcjum bierze także udział w budowie stacji Gateway, która zostanie umieszczona na orbicie Księżyca w ramach programu Artemis.
W projekcie tym Thales opracowuje moduły I-HAB (Międzynarodowy Moduł Mieszkalny) i ESPRIT (Europejski System Zapewniania Tankowania, Infrastruktury i Telekomunikacji). Z kolei w ramach zamówienia Northrop Grumman, Thales Alenia Space opracowuje moduł ciśnieniowy dla HALO (ang. Habitation and Logistics Outpost, moduł mieszkalny) – czytamy także.
Stacja Gateway, inaczej nazywana Lunar Gateway, to jedno z najważniejszych przedsięwzięć NASA i innych agencji kosmicznych, które ma za zadanie stać się „bramą do kosmosu”. Choć nie jest to pojazd kosmiczny, lecz raczej kompleks wielu modułów i komponentów, to ma odgrywać kluczową rolę w przyszłych misjach kosmicznych, szczególnie tych skierowanych na Księżyc i dalej, na Marsa.
Stacja Gateway ma kilka istotnych zadań. Po pierwsze, ma służyć jako przystań i punkt zaopatrzeniowy dla astronautów zmierzających na Księżyc. To właśnie tu będą oni się zatrzymywać, by załadować się w nieco bardziej komfortowych warunkach, przeprowadzić ewentualne naprawy oraz przygotować się do lądowania na powierzchni naszego naturalnego satelity. To również z tej bazy będą mogli rozpocząć swoją podróż z powrotem na Ziemię.
Źródło: space24.pl
Czytaj też: ESA – kosmiczna duma Europy
Grafika tytułowa: Luke Stackpoole / Unsplash