Bakterie przechowują wspomnienia? Odkrycie może pomóc w opracowywaniu antybiotyków!
Badania wykazały, że bakterie tworzą coś na kształt wspomnień i potrafią je przekazywać kolejnym „pokoleniom”.
Zdaniem naukowców odkrycie to może mieć potencjalne zastosowania w zapobieganiu infekcjom bakteryjnym i ich zwalczaniu. Przede wszystkim nasuwa się tutaj pomysł dotyczący wykorzystania tej wiedzy do walki z drobnoustrojami opornymi na antybiotyki. Badanie przeprowadzili naukowcy z University of Texas w Austin oraz University of Delaware i opublikowali w „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
Jak wykazali naukowcy bakterie Escherichia coli wykorzystują żelazo wewnątrzkomórkowe do przechowywania informacji o różnych zachowaniach. Te z kolei mogą aktywować w odpowiedzi na określone bodźce. Według nich tego rodzaju pamięć bakteryjna nie została wcześniej odkryta.
Bakterie nie mają mózgów, ale mogą zbierać informacje ze swojego środowiska, a jeśli często spotykają się z tym środowiskiem, mogą je przechowywać i szybko uzyskać do nich dostęp dla własnej korzyści – powiedział Souvik Bhattacharyya, biolog molekularny z University of Texas, cytowany przez portal.
Naukowcy zwracają uwagę, że pamięć w przypadku tych bakterii raczej przypomina system na wzór przechowywania danych w komputerze.
Zachowania stadne?
Uczeni podczas innych badań zaobserwowali, że bakterie, które wcześniej występowały w licznej grupie, roju i miały doświadczenie w poruszaniu się jako zbiorowość, poprawiają późniejszą wydajność tego roju.
Takie zachowanie, czyli zbijanie się komórek E. coli w jedną, migrującą masę zazwyczaj wskazuje, że komórki łączą się, aby skutecznie szukać odpowiedniego środowiska. Łączenie się w lepki biofilm jest też ich sposobem na kolonizację powierzchni, na której mogą się posilić – czytamy także.
Okazało się, że to żelazo najszybciej wywołuje łączenie się bakterii w grupy. Jest to jeden z najpowszechniej występujących pierwiastków na Ziemi.
Źródło: wp.pl
Czytaj też: Polsko-chińskie innowacyjne badania otrzymały wsparcie finansowe
Grafika tytułowa: CDC / Unsplash