Artemis IV w drodze na Księżyc skorzysta już ze stacji Gateway?

NASA przygotowuje się do powrotu załogowych misji na Księżyc. W ramach misji Artemis III lądowanie na Srebrnym Globie planowane jest na 2025 r.

Jak ujawniła NASA nowa stacja Gateway ma stanowić swoistą bramę pomiędzy Ziemią a Księżycem. Planuje się, że w załodze Artemis IV, która skorzysta z nowego obiektu w kosmosie znajdzie się jeden astronauta z Europy.

Gateway będzie dosyć niewielką stacją kosmiczną, którą NASA chce stworzyć we współpracy z agencjami ESA, CSA i JAXA. Jeden z jej modułów o nazwie HALO ma być gotowy do wystrzelenia w kosmos pod koniec 2025 r. Jeszcze przed misją Artemis IV (planowaną na 2028 r.) NASA chce dołączyć kolejny moduł w postaci habitatu – czytamy na portalu.

Plany misji załogowych

Misja Artemis II planowana jest na drugą połowę 2024 r. i będzie trwała 10 dni. W tym czasie czworo astronautów obleci Księżyc na wysokości 8900 km nad jego powierzchnią. Chodzi między innymi o sprawdzanie działania statku Orion. Jest to więc misja, która ma utorować drogę do wyczekiwanego lądowania na Księżycu w ramach misji Artemis III. Z kolei Artemis IV w drodze na Księżyc ma już właśnie skorzystać z nowej stacji Gateway.

Potem przyjdzie czas na kolejne i już teraz wiemy, że pod uwagę brane jest także Artemis V. Ta misja ma odbyć się w 2029 r. W jej ramach planowane jest tankowanie na stacji Gateway oraz dołączenie kolejnych segmentów. Europejska Agencja Kosmiczna we współpracy z Japonią mają dostarczyć drugi habitat oraz moduł tankowania. W zamian NASA zaoferuje trzy miejsca dla europejskich astronautów w ramach trzech załogowych misji (począwszy od Artemis IV) – czytamy na portalu.

W programie Artemis istnieje także inicjatywa zwana Artemis Accords, która jest porozumieniem między różnymi krajowymi agencjami kosmicznymi. To porozumienie ma na celu ustalenie wspólnych, ogólnie obowiązujących cywilnych zasad oraz modelu współpracy międzynarodowej w przestrzeni kosmicznej, szczególnie w kontekście eksploracji Księżyca, a w przyszłości także Marsa. Artemis Accords odwołuje się do Traktatu o Przestrzeni Kosmicznej z 1967 r., który obecnie ma 112 państw sygnatariuszy, oraz innych konwencji ONZ.

Blisko 30 krajów, w tym Polska, podpisało to porozumienie. W ostatnim czasie nastąpiło rozszerzenie liczby ważnych członków tego międzynarodowego porozumienia, włączając w to Argentynę i Indie. To oznacza, że te kraje zobowiązały się do współpracy i przestrzegania ustalonych zasad podczas przyszłych misji kosmicznych, co ma na celu umożliwienie bezpiecznej i skutecznej eksploracji kosmosu dla dobra całej ludzkości.

Czytaj też: Nieudana misja Łuny-25. Sonda rozbiła się na Księżycu

Źródło: geekweek.pl

Grafika tytułowa: SpaceX / Unsplash