Księżyc z bliska – zdjęcia sondy Orion

Wczoraj agencja kosmiczna NASA opublikowała zdjęcia Księżyca wykonane podczas zbliżenia na odległość 130 kilometrów od jego powierzchni.

Zrobiła je sonda Orion, będąca częścią misji Artemis, wchodząc na odległą orbitę wsteczną w czasie szóstego dnia bezzałogowej misji.

Gigantyczna nowa rakieta Space Launch System (SLS) wystartowała z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego 16 listopada, wysyłając Oriona w 25,5-dniową podróż na Księżyc i z powrotem.

Zdjęcia: NASA

Orion wykorzystał swoją optyczną kamerę nawigacyjną, aby uchwycić zdjęcia Księżyca, ukazujące najbardziej wyróżniającą się cechę naszego naturalnego satelity — rozległą kolekcję kraterów.

Optyczna kamera nawigacyjna Oriona jest jedną z 16 na pokładzie statku kosmicznego. Oprócz robienia zdjęć aparat pomaga Orionowi w nawigacji. Robi to poprzez wykonywanie zdjęć Ziemi i Księżyca w różnych fazach i odległościach. Jak podkreśla NASA, zdjęcia wykonane przez optyczną kamerę nawigacyjną dostarczą wzmocnionego zestawu danych potwierdzających jej skuteczność w różnych warunkach oświetleniowych. To pomoże zorientować statek kosmiczny w przyszłych misjach z ludźmi na pokładzie.

Orion wykonuje manewr, który przeniesie go na odległą orbitę wsteczną, gdzie pozostanie przez około tydzień. Statek kosmiczny porusza się obecnie po długiej trajektorii z prędkością sięgającą 8211 km na godzinę.

Sonda opuści rejony Księżyca 1 grudnia i powrócić na Ziemię 11 grudnia.

Czytaj także: Program Artemis – czas wrócić na Księżyc!